MORAVIAN COLLEGE

FALL TERM 2005

To see course syllabi, click on the course number (example: Art 105).  Where no syllabus is available, the course number will not be underlined.

LEGENDS                                                                                  PERIODS                                             DAYS                                                CLASSROOMS

M

- Monday 1a 7:50 - 8:40 AM M through F ART00 - Art Center, Priscilla Payne Hurd Campus

T

- Tuesday 1b 7:30 - 8:40 AM M through F COMEN - Comenius Hall

W

- Wednesday 2a 9:10 - 10:00 AM M through F HAUPE - Haupert Union Building

R

- Thursday 2b 8:50 - 10:00 AM M through F HOSCI - Collier Hall of Science

F

- Friday 3a 10:20 - 11:10 AM M through F MEMOR - Memorial Hall

S

- Saturday 3b 10:20 - 11:30 AM TR only MUSIC - Music Center, Priscilla Payne Hurd Campus
    4 11:30 - 12:20 PM MWF only PPHAC - Priscilla Payne Hurd Academic Complex

L

- Laboratory 5a 12:50 - 1:40 PM M through F REEVE - Reeves Library

PS

- Problem Session 5b 12:50 - 2:00 PM M through F SOUTH - South Hall, Priscilla Payne Hurd Campus

Y,Z

- Evening Session 6a 2:20 - 3:10 PM M through F ZINZE - Zinzendorf Hall
    6b 2:20 - 3:30 PM M through F    

WI

- Writing Intensive 6c 2:20 - 4:00 PM M through F    

NOTES: (1) "Y" in Prereq column indicates prerequisites; please check College catalog. For Special Topic courses, check the non-catalog course description sheets that accompany the course offering.

             (2) All U1 and U2 courses open to Juniors and Seniors only.

 

COURSE AND NO. DESCRIPTION Prereq LINC DAYS AND PERIODS INSTRUCTOR CLASSROOM

ART

1-

ART 105 Fundamentals of Drawing and Painting   M6 TR 12:45-3:15 PM Ackerman  
  ART 113 A Global Perspectives in Art Hist to Renaissance   M6 MWF 1a Ciganick  
  ART 113 B Global Perspectives in Art Hist to Renaissance   M6 MW 5b Radycki  
  ART 113 Z Global Perspectives In Art Hist to Renaissance   M6 R 6:30-9:30 PM Kearns  
  ART 131 A Introduction to Graphic Design

Y

M6 MW 12:45-3:15 PM Nicholas  
  ART 131 Z Introduction to Graphic Design

Y

M6 TR 6:30-9:00PM Bolestridge  
  ART 141 Z Color   M6 MW 6:30-9:00 PM Bell  
  ART 145.2 Z Graphic Design for Presentations     M 6:30-9:00 PM Dutlinger  
  ART 146.2 Z Printmaking and Book Arts     M 6:30-9:00 PM Zucco  
  ART 162.2 A Introduction to Ceramics     T 8:30-11:00 AM Faggioli  
  ART 162.2 Z Introduction to Ceramics     T 6:30-9:00 PM Faggioli  
  ART 166 Photojournalism   M6 TR 8:30-11:00 AM Hurwitz  
  ART 167 A Photography I   M6 TR 8:30-11:00 AM Hurwitz  
  ART 167 B Photography I   M6 MW 8:30-11:00 AM Finch  
  ART 170 A Drawing I   M6 MW 8:30-11:00 AM Crooker  
  ART 170 B Drawing I   M6 MW 12:45-3:15 PM Crooker  
  ART 170 Z Drawing I   M6 TR 6:30-9:00 PM Zucco  
  ART 180 A Painting I   M6 MW 12:45-3:15 PM Bell  
  ART 180 B Painting I   M6 TR 12:45-3:15 PM Zucco  
  ART 229 WI: Modern Art

Y

  MW 6b Radycki  

2-

ART 230 Typography and Information Design

Y

  MW 8:30-11:00 AM Nicholas  

2-

ART 231 Publication Design

Y

  MW 12:45-3:15 PM Bolestridge  
  ART 291 Special Topic: African Art   M5 R 1:00-4:00 PM Kearns  
  ART 294 Z Digital Photography     TR 6:30-9:00 PM Finch  
  ART 299 Historic Photo Processes, Then and Now   U1 TR 12:45-3:15 PM Hurwitz  
  ART 331 Graphic Design: History and Practice Y   TR 12:45-3:15 PM Dutlinger  

2-

ART 346 Z Interactive Design Y   MW 6:30-9:00 PM Jacobsen  
  ART 370 Advanced Drawing Y   MW 8:30-11:00 AM Bell  
  ART 380 Advanced Painting Y   MW 8:30-11:00 AM Bell  
  ART 381-4 Independent Study     Arrange Staff  
  ART 386-8 Field Study     Arrange Staff  
  ART 400 Honors Program     Arrange Staff  

NOTE: A fee of $100 is attached to graphic design, photography, ceramics, three-dimensional design, and related independent study courses.

A fee of $150 is attached to interactive, multimedia, digital arts, animation courses, and related independent study courses.

1-Recommended for non-majors. Those who have taken ART 170 or ART 180 may not register for ART 105.

2-Prerequisite: ART 131 or permission of instructor.

 

BIOLOGY

  BIOL 100 Principles of Biology   F4 MWF 3a Kurvink  
  BIOL 100 L-A Principles of Biology Lab     W 12:45-3:45 PM Kurvink  
  BIOL 100 L-B Principles of Biology Lab     F 12:45-3:45 PM Kurvink  
  BIOL 103 Human Anatomy & Physiology I   F4 MWF 2a Fox  
  BIOL 103 L-A Human Anatomy & Physiology I Lab     W 12:45-3:45 PM Fox  
  BIOL 103 L-B Human Anatomy & Physiology I Lab     F 12:45-3:45 PM Fox  
  BIOL 112 General Zoology   F4 MWF 2a Mitchell  
  BIOL 112 L-A General Zoology Lab     W 12:45-3:45 PM Mitchell  
  BIOL 112 L-B General Zoology Lab     R 12:45-3:45 PM Mitchell  
  BIOL 119 Introductory Botany   F4 MWF 3a Bevington  
  BIOL 119 L Introductory Botany Lab     T 12:45- 3:45 PM Bevington  
  BIOL 193 ST: From Cells to Spheres: The Science of Life and Our Environment   F4 MWF 4 Husic  
  BIOL 193 L From Cells to Spheres Lab     R 12:45-3:45 PM Husic  
  BIOL 205 Pathophysiology

Y

  TR 1b Hosier  
  BIOL 209 Humankind and the Global Ecosystem   U1 TR 2b Bevington  
  BIOL 210 Genetics

Y

  MWF 1a Jones  
  BIOL 210 L-A Genetics Lab     M 12:45-3:45 PM Jones  
  BIOL 210 L-B Genetics Lab     T 12:45-3:45 PM Jones  
  BIOL 298 ST: Reproduction and Development     TR 5b Kurvink  
  BIOL 298 ST: Reproduction and Development Lab     T 9:00 AM-12:00 PM Kurvink  
  BIOL 310 Mammalian Anatomy

Y

  MWF 3a Mitchell  
  BIOL 310 L Mammalian Anatomy Lab     T 12:45-3:45 PM Mitchell  
  BIOL 327(same as CHEM 327) Biochemistry I

Y

  MWF 2a Dunham  
  BIOL 327 L Biochemistry I Lab     R 12:45-3:45 PM Dunham  
  BIOL 327 PS Biochemistry I Problem Session     R 2a Dunham  
  BIOL 370 WI: Seminar: Genetic Engineering: Apps in Biology, Medicine, Food Prod & Environment

Y

  MW 6b Husic  
  BIOL 390 Special Topic: Neuroscience

Y

  TR 2b Fox  
  BIOL 390 L Special Topic: Neuroscience Lab     M 12:45-3:45 PM Fox  
  BIOL 381-4 Independent Study     Arrange Staff  
  BIOL 386-8 Field Study     Arrange Staff  
  BIOL 400 Honors Program     Arrange Staff  

CHEMISTRY

  CHEM 100 Chemistry and Society   F4 MW 5b Martin  
  CHEM 100 L Chemistry and Society Lab     T 8:30-11:30 AM Martin  
  CHEM 108 Fundamentals of Chemistry   F4 MWF 3a C. Libby  
  CHEM 108 L Fundamentals of Chemistry Lab     M 12:45-3:45 PM C. Libby  
  CHEM 108 PS Fundamentals of Chemistry Prob. Session     R 3a C. Libby  
  CHEM 113 General Chemistry   F4 MWF 1a Martin  
  CHEM 113 L-A General Chemistry Lab     T 12:45-3:45 PM Langhus  
  CHEM 113 L-B General Chemistry Lab     W 12:45-3:45 PM Dunham  
  CHEM 113 L-C General Chemistry Lab     R 12:45-3:45 PM Langhus  
  CHEM 113 L-D General Chemistry Lab     F 12:45-3:45 PM Dunham  
  CHEM 113 PS-A General Chemistry Problem Session     R 1a Martin  
  CHEM 113 PS-B General Chemistry Problem Session     R 2a Martin  
  CHEM 113 PS-C General Chemistry Problem Session     R 3a Martin  
  CHEM 211 Organic Chemistry

Y

  MWF 2a D. Libby  
  CHEM 211 L-A Organic Chemistry Lab     T 12:45-3:45 PM C. Libby  
  CHEM 211 L-B Organic Chemistry Lab     R 12:45-3:45 PM C. Libby  
  CHEM 211 L-C Organic Chemistry Lab     F 12:45-3:45 PM Staff  
  CHEM 211 PS Organic Chemistry Problem Session     T 2a D. Libby  
  CHEM 220.2 Methods in Chemical Research

Y

  W 5,6 (12:45-3:45 PM) Salter  
  CHEM 311 Instrumental Analysis

Y

  TR 3b Langhus  
  CHEM 311 L Instrumental Analysis Lab     MW 12:45-3:45 PM Langhus  
  CHEM 315 Synthetic Organic Chemistry

Y

  MWF 4 D. Libby  
  CHEM 315 PS Synthetic Organic Chemistry     Arrange D. Libby  
  CHEM 327 (same as BIOL 327) Biochemistry I

Y

  MWF 2a Dunham  
  CHEM 327 L Biochemistry I Lab     R 12:45-3:45 PM Dunham  
  CHEM 327 PS Biochemistry I Problem Session     R 2a Dunham  
  CHEM 331 WI: Physical Chemistry

Y

  MWF 3a Salter  
  CHEM 331 L Physical Chemistry Lab     T 12:45-3:45 PM Salter  
  CHEM 331 PS Physical Chemistry Problem Session     R 2a Salter  
  CHEM 333 Advanced Physical Chemistry

Y

  Arrange Salter  
  CHEM 333 PS Advanced Physical Chemistry Prob. Session     Arrange Salter  
  CHEM 381-4 Independent Study     Arrange Staff  
  CHEM 386-8 Field Study     Arrange Staff  
  CHEM 400 Honors Program     Arrange Staff  

ECONOMICS & BUSINESS: ACCOUNTING

  ACCT 157 A Financial Accounting     MW 5 (12:30-2:00 PM) Vinciguerra  
  ACCT 157 B Financial Accounting     TR 5 (12:30-2:00 PM) Rossi  
  ACCT 213 Cost Accounting

Y

  TR 5 (12:30-2:00 PM) Vinciguerra  
  ACCT 218 Intermediate Accounting I

Y

  MW 6c Rossi  
  ACCT 315 Federal Income Tax

Y

  MW 5 (12:30-2:00 PM) Rossi  
  ACCT 324 Auditing

Y

  MW 3 (10:10-11:30 AM) Vinciguerra  
  ACCT 351.2 Z Not-for-Profit Sector Accounting

Y

  M 6:30-8:00 PM Basile  
  ACCT 381-4 Independent Study     Arrange Staff  
  ACCT 386-8 Field Study     Arrange Staff  
  ACCT 400 Honors Program     Arrange Staff  

ECONOMICS & BUSINESS: ECONOMICS

  ECON 152 A Principles of Economics   M4 MW 2b; F 2a Mulholland  
  ECON 152 B Principles of Economics   M4 MW 3 (10:10-11:20 AM); F 3a Mulholland  
  ECON 152 C Principles of Economics   M4 MW 6c West  
  ECON 152 D Principles of Economics   M4 TR 6c West  
  ECON 156 A Economics and Business Statistics   F2 MW 3 (10:10-11:20 AM); F 3a L. Ravelle  
  ECON 156 B Economics and Business Statistics   F2 MW 5b; F 5a L. Ravelle  
  ECON 210 WI: The Economics of Crime     MWF 5a Brower  
  ECON 225 A Intermediate Microeconomics

Y

  MW 2b; F 2a Brower  
  ECON 225 B Intermediate Microeconomics

Y

  MW 3 (10:10-11:20 AM); F 3a Brower  
  ECON 231 (same as MGMT 231) WI: Managerial Finance

Y

  TR 5b Leeds  
  ECON 295 Special Topic: Personal Finance

Y

  MWF 2a L. Ravelle  
  ECON 320 Money, Banking, and Financial Policy

Y

  TR 3b West  
  ECON 327 Industrial Organization

Y

  TR 6b Leeds  
  ECON 381-4 Independent Study     Arrange Staff  
  ECON 386-8 Field Study     Arrange Staff  
  ECON 400 Honors Program     Arrange Staff  

ECONOMICS & BUSINESS: MANAGEMENT

  MGMT 211.2 Applied Information Management     M 1,2 (8:00-10:00 AM) Klatchak  
  MGMT 223 A Management and Organizational Theory   M4 TR 5 (12:30-2:00 PM) Wright  
  MGMT 223 B Management and Organizational Theory   M4 TR 6c Marabella  
  MGMT 226 (same as SOC 226) Legal Environment of Business     TR 3b J. Ravelle  
  MGMT 227 Consumer Behavior     TR 2b Kaskowitz  
  MGMT 231 (same as ECON 231) WI: Managerial Finance

Y

  TR 5b Leeds  
  MGMT 251 Marketing Management

Y

  TR 5b Kaskowitz  
  MGMT 253 A Human Resource Management

Y

  TR 2b Wright  
  MGMT 253 B Human Resource Management

Y

  TR 6b Wright  
  MGMT 381-4 Independent Study     Arrange Staff  
  MGMT 386-8 Field Study     Arrange Staff  
  MGMT 400 Honors Program     Arrange Staff  

EDUCATION

1-

EDUC 150 A Education in American Culture   M4 TR 5b Mayer  

1-

EDUC 150 B Education in American Culture   M4 TR 6b Weisel  

2-

EDUC 150 L-A Early Field Experience (high school only)     MW 8:00-10:00 AM Modjadidi  

2-

EDUC 150 L-B Early Field Experience     MW 9:15-11:15 AM Modjadidi  

2-

EDUC 150 L-C Early Field Experience     MW 1:00-3:00 PM Modjadidi  

2-

EDUC 150 L-D Early Field Experience (high school only)     TR 8:00-10:00 AM Modjadidi  

2-

EDUC 150 L-E Early Field Experience     TR 9:15-11:15 AM Modjadidi  

2-

EDUC 150 L-F Early Field Experience     TR 1:00-3:00 PM Modjadidi  

1,3-

EDUC 150 Z Education in American Culture   M4 R 6:30-9:30 PM Weisel  

1-

EDUC 155 A Educational Psychology     TR 3b Dilendik  

1-

EDUC 155 B Educational Psychology     MW 5b Dilendik  

2-

EDUC 155 L-A Early Field Experience (high school only)     MW 8:00-10:00 AM Modjadidi  

2-

EDUC 155 L-B Early Field Experience     MW 9:15-11:15 AM Modjadidi  

2-

EDUC 155 L-C Early Field Experience     MW 1:00-3:00 PM Modjadidi  

2-

EDUC 155 L-D Early Field Experience (high school only)     TR 8:00-10:00 AM Modjadidi  

2-

EDUC 155 L-E Early Field Experience     TR 9:15-11:15 AM Modjadidi  

2-

EDUC 155 L-F Early Field Experience     TR 1:00-3:00 PM Modjadidi  

1,3-

EDUC 155 Z Educational Psychology     M 6:30-9:30 PM Dilendik  

4-

EDUC 158.2 Z Early Field Experience     Arrange + T 4:00-6:00 PM Modjadidi  

5-

EDUC 215.2 A Art in the Elementary School

Y

  TR 1a, 2 (8/30-10/18) Lehman  

5-

EDUC 215.2 B Art in the Elementary School

Y

  TR 1a, 2 (10/20-12/8) Lehman  

5-

EDUC 217.2 A Music in the Elementary School

Y

  TR 1a, 2 (8/30-10/18) Morgan  

5-

EDUC 217.2 B Music in the Elementary School

Y

  TR 1a, 2 (10/20-12/8) Morgan  

1,5-

EDUC 226 A Literacy in the Elementary Classroom I

Y

  TR 3b Unger  

1,5-

EDUC 226 B Literacy in the Elementary Classroom I

Y

  TR 5b Unger  

1,5-

EDUC 226 C Literacy in the Elementary Classroom I

Y

  TR 6b Malok  

1,3,5-

EDUC 226 Z Literacy in the Elementary Classroom I

Y

  W 6:30-10:00 PM Unger  

2-

EDUC 226 L-B Early Field Experience     MW 9:15-11:15 AM Modjadidi  

2-

EDUC 226 L-C Early Field Experience     MW 1:00-3:00 PM Modjadidi  

2-

EDUC 226 L-E Early Field Experience     TR 9:15-11:15 AM Modjadidi  

2-

EDUC 226 L-F Early Field Experience     TR 1:00-3:00 PM Modjadidi  

5,6-

EDUC 228 A Science in the Elementary School

Y

  MWF 2a Gerencher  

5,7-

EDUC 228 B Science in the Elementary School

Y

  MW 3,4 Zales  
  EDUC 228 L-A Science in the Elementary School Lab     W 12:45-3:45 PM Gerencher  
  EDUC 228 L-B Science in the Elementary School Lab     F 12:45-3:45 PM Gerencher  
  EDUC 228 L-C Science in the Elementary School Lab     F 3,4 Zales  

3,5-

EDUC 228 Z Science in the Elementary School

Y

  TR 6:30-10:00 PM Mancino  

5,8-

EDUC 240.2 A Computer Technology in the Classroom

Y

  TR 5,6 (1:00-3:00 PM) (8/30-10/18) Szabo  

5,8-

EDUC 240.2 B Computer Technology in the Classroom

Y

  TR 5,6 (1:00-3:00 PM) (10/20-12/8) Szabo  

5,8-

EDUC 240.2 C Computer Technology in the Classroom

Y

  WF 3,4 (8/31-10/14) Szabo  

3,5,8-

EDUC 240.2 Z Computer Technology in the Classroom

Y

  MW 7:00-9:00 PM (10/19-12/12) Szabo  

5-

EDUC 242.2 A Including Students with Special Needs

Y

  MW 1a, 2 (10/24-12/12) Modjadidi  

4,5-

EDUC 242.2 Y Including Students with Special Needs

Y

  T 6:30-10:00 PM (8/30-10/18) Modjadidi  

4,5-

EDUC 242.2 Z Including Students with Special Needs

Y

  R 6:30-10:00 PM (9/1-10/20) Modjadidi  

5-

EDUC 260 A Reflective Teaching in Secondary Schools

Y

  T 3b; R 1a,2,3b Mayer  

5, 9-

EDUC 260 Z Reflective Teaching in Secondary Schools

Y

  T 4:00-8:00 PM Mayer  

5,11-

EDUC 266 Z Art Education Strategies

Y

  M 6:30-9:30 PM Kozero  

4,5,13-

EDUC 358 Z Pre-Student Teaching Field Experience

Y

  Arrange Modjadidi  

5,10,12-

EDUC 360 Z Curriculum and Instruction in English

Y

  M 4:00-7:00 PM Shosh  

5,12-

EDUC 361 Z Curriculum and Instruction in Foreign Language

Y

  W 6:30-9:30 PM Missmer  

5,12-

EDUC 362 Z Curriculum and Instruction in Mathematics

Y

  W 6:30-9:30 PM Lentini  

5,12-

EDUC 364 Z Curriculum and Instruction in Science

Y

  W 6:30-9:30 PM Weiss  

5,12-

EDUC 365 Z Curriculum and Instruction in Social Science

Y

  M 4:00-7:00 PM Jenkins  

5,11,12-

EDUC 366 Z WI: Curriculum and Instruction in Art Education

Y

  W 6:30-9:30 PM Beck  

13-

EDUC 360-6 LA Pre-Student Teaching Field Experience     MTWRF 7:30-9:30 AM Modjadidi  

13-

EDUC 360-6 LB Pre-Student Teaching Field Experience     MTWRF 9:00-11:00 AM Modjadidi  

13-

EDUC 360-6 LC Pre-Student Teaching Field Experience     MTWRF 12:30-2:30 PM Modjadidi  

14-

EDUC 368 Teaching Music to Adolescents and Adults

Y

  MW 9:10-11:10 AM Liebhaber  
  EDUC 368 L-A Music Education Lab     R 2a, 3a Liebhaber  
  EDUC 368 L-B Music Education Lab     F 2a, 3a Liebhaber  

15-

EDUC 374 Y Elementary Curriculum and Instruction

Y

  M 4:00-6:00 PM Fluck  

15-

EDUC 374 Z Elementary Curriculum and Instruction

Y

  T 4:00-6:00 PM Fluck  

15-

EDUC 375 Student Teaching

Y

  Arrange Modjadidi  

15-

EDUC 376 Student Teaching

Y

  Arrange Modjadidi  

15-

EDUC 377 Student Teaching

Y

  Arrange Modjadidi  

15-

EDUC 378 Z Secondary Curriculum and Instruction

Y

  W 3:45-5:45 PM Dilendik  

11,15-

EDUC 379 Z Seminar for Art Student Teachers

Y

  W 4:00-6:00 PM Unger  
  EDUC 381-4 Independent Study     Arrange Staff  
  EDUC 386-8 Field Study     Arrange Staff  
  EDUC 400 Honors Program     Arrange Staff  

NOTE: A fee of $125 is attached to any education course which has a field experience component, including all units of student teaching.

1-Students registered for this course must also register for the associated Early Field Experience labs.

2-Early Field Experience will begin the week of September 26. Students must attend one of the mandatory meetings: August 31 at 5 PM, or September 1 at 11:45 AM.

3-Signature of Department Chair required for day students.

4-Signature of Mrs. Modjadidi required for all students in EDUC 158.2 and 358; day students in EDUC 242.2Y or Z.

5-Prerequisite: 2.7 overall grade point average required.

6-Students registered for EDUC 228 A must also register for EDUC 228 L-A or L-B.

7-Students registered for EDUC 228 B must also register for EDUC 228 L-C.

8-Must have e-mail and network account prior to first class.

9-Not open to Day Students

10-Signature of Dr. Shosh required.

11-Signature of Dr. Unger required.

12-There is an extensive Pre-Student Teaching Field Experience with this course. Students must register for one of the labs.

13-Pre-Student Teaching Field experience begins the week of September 26. Students must attend the mandatory meeting on August 31 at 6:30 PM.

14-Students registered for EDUC 368 must also register for EDUC 368 L-A or L-B.

15-Students approved for elementary student teaching register for EDUC 374, 375, 376, 377.

Students approved for secondary student teaching register for EDUC 375, 376, 377, 378.

Students approved for art student teaching register for EDUC 375, 376, 377, 379.

ENGLISH

Successful completion of Writing 100 (or its equivalent) is a prerequisite for all courses in the English Department.

  ENGL 101 American Literature

Y

M2 MWF 1a Comfort  
  ENGL 102 A British Literature

Y

M2 MWF 3a Dougal  
  ENGL 102 B British Literature

Y

M2 MWF 4 Dougal  
  ENGL 103 Western Literature

Y

M2 TR 2b Reid  
  ENGL 104 A Experience of Literature

Y

M2 TR 5b Black  
  ENGL 104 B Experience of Literature

Y

M2 MW 2b Gal  
  ENGL 191 African-American Literature

Y

M2 MWF 3a Comfort  

1-

ENGL 212 Introduction to Creative Writing

Y

M6 WF 5b Hinnefeld  

2-

ENGL 213.2 Tutorship I

Y

  Arrange Hinnefeld  

2-

ENGL 214.2 Tutorship II

Y

  Arrange Hinnefeld  
  ENGL 220 WI: Study of Literature

Y

  TR 3b Black  
  ENGL 221 Z English Language     W 6:30-9:30 PM Black  
  ENGL 230 Public Speaking     MWF 3a Ramsey  
  ENGL 233 Modern Drama and Theatre     MW 2b Ramsey  
  ENGL 291 ST: Prophets of Doom & Gloom: Science Fiction, Science Fact, and the Contemporary World   U1 MWF 4 Diamond  

1-

ENGL 310 Business and Community Writing

Y

  WF 6b Hinnefeld  

1-

ENGL 314 Theories – Composition and Rhetoric

Y

  TR 3b Wingard  
  ENGL 340 American Literature, 1800-1865     MWF 5a Dougal  
  ENGL 343 Contemporary Fiction     MWF 6a Diamond  
  ENGL 354 20th Century British Literature     MW 6b Reid  
  ENGL 360 Dramatic Literature and Moral Life 1580-1642   U2 TR 5b Reid  

1-

ENGL 375-7 English Internship     Arrange Wingard  
  ENGL 381-4 Independent Study     Arrange Staff  
  ENGL 386-8 Field Study     Arrange Staff  
  ENGL 400 Honors Program     Arrange Staff  

1-Signature of Dr. Wingard.

2-Signature of Acting Writing Center Director T. Cummings.

 

ENVIRONMENTAL STUDIES

  ENVR 110 Introduction to Environmental Studies   M5 MWF 5a Mulholland  
  ENVR 381-4 Independent Study     Arrange Staff  
  ENVR 386-8 Field Study     Arrange Staff  

FOREIGN LANGUAGES

  FORL 191 (same as WOST 191) Hispanic Women & Contemporary Issues   M5 MWF 6a Ferrero  

 

FOREIGN LANGUAGES: FRENCH

  FREN 100 Introductory French I   F3 TWRF 2a Lalande  
  FREN 105 Introductory French II   F3 TWRF 2a McKeown  
  FREN 110 Introductory French III   F3 TWRF 3a McKeown  
  FREN 150 Conversation and Contemporary Life     MWF 4 McKeown  
  FREN 241 Intro to French Lit

Y

  TR 5b Lalande  
  FREN 381-4 Independent Study     Arrange Staff  
  FREN 386-8 Field Study     Arrange Staff  
  FREN 400 Honors Program     Arrange Staff  

FOREIGN LANGUAGES: GERMAN

  GERM 100 Introductory German I   F3 MWF 6b Kutch  
  GERM 105 Introductory German II   F3 MWF 5b Kutch  
  GERM 110 Introductory German III   F3 TWRF 3a Glowa  
  GERM 150 Conversation and Contemporary Life     WF 2b Glowa  
  GERM 200 (same as IDIS 200) Witches & Demons in German History & Culture   M2 TR 5b Glowa  
  GERM 241 Introduction to German Literature

Y

  WF 5b Glowa  
  GERM 341(same as WOST 341) Women in German Literature and Culture

Y

  WF 5b Glowa  
  GERM 381-4 Independent Study     Arrange Staff  
  GERM 386-8 Field Study     Arrange Staff  
  GERM 400 Honors Program     Arrange Staff  

FOREIGN LANGUAGES: ITALIAN

  ITAL 100 Introductory Italian I   F3 MWF 6b Zanchettin  
  ITAL 192 Special Topic: Introductory Italian III   F3 MWF 5b Zanchettin  

FOREIGN LANGUAGES: LATIN

  LAT 100 Introductory Latin I   F3 TWRF 2a Tyler  
  LAT 110 Introductory Latin III   F3 TWRF 3a Tyler  

FOREIGN LANGUAGES: SPANISH

  SPAN 100 A Introductory Spanish I   F3 TWRF 1a Snyder  
  SPAN 100 B Introductory Spanish I   F3 TWRF 2a Snyder  
  SPAN 100 C Introductory Spanish I   F3 TWRF 2a Pimentel  
  SPAN 100 D Introductory Spanish I   F3 TWRF 3a Snyder  
  SPAN 100 E Introductory Spanish I   F3 TWRF 3a Pimentel  
  SPAN 100 F Introductory Spanish I   F3 TWRF 5a Pimentel  
  SPAN 100 G Introductory Spanish I   F3 TWRF 6a Lasso-von Lang  
  SPAN 105 A Introductory Spanish II   F3 TWRF 2a Rivera-Diaz  
  SPAN 105 B Introductory Spanish II   F3 TWRF 3a Yozell  
  SPAN 105 C Introductory Spanish II   F3 TWRF 5a Yozell  
  SPAN 105 D Introductory Spanish II   F3 TWRF 6a Pimentel  
  SPAN 110 A Introductory Spanish III   F3 TWRF 2a Lasso-von Lang  
  SPAN 110 B Introductory Spanish III   F3 TWRF 3a Lasso-von Lang  
  SPAN 110 C Introductory Spanish III   F3 TWRF 5a Lasso-von Lang  
  SPAN 150 Conversation and Contemporary Life     MWF 3a Rivera-Diaz  
  SPAN 155 Reading and Culture     MWF 4 Rivera-Diaz  
  SPAN 230 Advanced Grammar and Composition

Y

  MWF 4 Yozell  
  SPAN 246 Culture and Civilization of Spain

Y

  MWF 5a Ferrero  
  SPAN 340 Literary Movements Spanish Peninsular Lit.     MWF 4 Ferrero  
  SPAN 381-4 Independent Study     Arrange Staff  
  SPAN 386-8 Field Study     Arrange Staff  
  SPAN 400 Honors Program     Arrange Staff  

HISTORY

  HIST 112 A European Civilization since 1500   M1 TR 1b Lempa  
  HIST 112 B European Civilization since 1500   M1 TR 3b Lempa  
  HIST 113 A The United States to 1877   M1 TR 2b Paxton  
  HIST 113 B The United States to 1877   M1 TR 5b Paxton  
  HIST 114 A The United States since 1865   M1 MW 5b Marshall  
  HIST 114 B The United States since 1865   M1 MW 6b Ryan  
  HIST 114 Z The United States since 1865   M1 M 6:30-9:30 PM Ryan  
  HIST 127 Latin America in the Colonial Era   M1 TR 5b Morrison  
  HIST 140 Medieval Europe   M1 MW 6b Bardsley  
  HIST 198 ST: Mexico: Revolution & Globalization   M5 TR 3b Morrison  

1-

HIST 215 An Introduction to Roman Law     MWF 4 Glew  

1-

HIST 237 Pop Culture in Medieval & Early Modern Europe     MW 5b Bardsley  

1-

HIST 243 U.S. 1815-1877: Nat’l Develop & Sectional Crisis     TR 6b Paxton  

1-

HIST 245 The United States 1945 to the Present     MW 5b Ryan  

1-

HIST 270 Historical Methods & Interpretations

Y

  MW 2b Bardsley  

1-

HIST 290 Special Topic: American Sport History     TR 3b Marshall  
  2- HIST 374 Seminar: History of the Emotions    Y   W 6c Lempa  

2-

HIST 393 Special Topic: Seminar: Imperialism

Y

  W 6c Morrison  

2-

HIST 385 History Fellowship

Y

  Arrange Staff  
  HIST 381-4 Independent Study     Arrange Staff  
  HIST 386-8 Field Study     Arrange Staff  
  HIST 400 Honors Program     Arrange Staff  

1-Open only to students who have completed a 100-level History course, or with Chair’s signature.

2-Open only to students who have completed a 100-level History course and HIST 270, or with Chair’s signature.

INTERDISCIPLINARY

  IDIS 110 World Geography and Global Issues   M5 R4, 5b (11:40-2:00) West  
  IDIS 199 ST:  Japanese Film   M5 F 5,6 Bearn  
  IDIS 200 (same as GERM 200) Witches & Demons in German History & Culture   M2 TR 5b Glowa  

1-

IDIS 292 (same as MATH 292) ST: Social Choice through Lens of Mathematics   U1 MWF 3a Somers  
  IDIS 295 Special Topic: Pirates, Property & Privacy Rights: Ethical Dilemmas in Computing   U1 TR 3b Coleman  
  IDIS 296 Special Topic: Doing Good at Work   U2 T 2,3 (9:00-11:30 AM) Marabella  
  IDIS 325 Evolution, Culture & Origins of Behavior   U1 MW 4 (11:25 AM-12:35 PM) Dunn  
  IDIS 399 ST: Why Are We Not Happy? Happiness:

the Holy Grail of Western Society

  U2 M 3,4 (10:20 AM-12:30 PM) Gal  

1-Does not count towards the Math major.

LEARNING IN COMMON  (LinC)

 

LINC  100.2 A

Introduction to College Life

 

 

R 3b

Bardsley

 

LINC  100.2 B

Introduction to College Life

 

 

T 5b

Binford

 

LINC  100.2 C

Introduction to College Life

 

 

R 5b

Byrne

 

LINC  100.2 D

Introduction to College Life

 

 

F 5b

Fischler

 

LINC  100.2 E

Introduction to College Life

 

 

M 6b

Fluck

 

LINC  100.2 F

Introduction to College Life

 

 

R 5b

Fox

 

LINC  100.2 G

Introduction to College Life

 

 

W 6b

Hoffman

 

LINC  100.2 H

Introduction to College Life

 

 

T 2b

Juniper

 

LINC  100.2 I

Introduction to College Life

 

 

F 2b

Ketterman-Benner

 

LINC  100.2 J

Introduction to College Life

 

 

M 2b

Pollard

 

LINC  100.2 K

Introduction to College Life

 

 

M 5b

Rander

 

LINC  100.2 L

Introduction to College Life

 

 

R 3b

Sevilla

 

LINC  100.2 M

Introduction to College Life

 

 

T 5b

West

 

LINC  100.2 N

Introduction to College Life

 

 

F 2b

Wetzel

 

LINC  100.2 O

Introduction to College Life

 

 

F 5b

Vari

 

LINC  100.2 P

Introduction to College Life

 

 

M 6b

Zaremba

 

LINC  100.2 Q

Introduction to College Life

 

 

T  6:45-7:55 PM

August-Brady

 

LINC  100.2 R

Introduction to College Life

 

 

T  6:45-7:55 PM

Hilton

 

LINC  100.2 S

Introduction to College Life

 

 

T  6:45-7:55 PM

Lutzi

 

LINC  100.2 T

Introduction to College Life

 

 

T  6:45-7:55 PM

Mondschein

 

MATHEMATICS & COMPUTER SCIENCE: MATHEMATICS

  MATH 104 Quantitative Reasoning & Informed Citizenship   F2 MWF 6b Sevilla  
  MATH 106 A Analytic Geom & Calculus I w/Review, Part 1   F2 MTWF 2a Wetcher  
  MATH 106 B Analytic Geom & Calculus I w/Review, Part 1   F2 MTWF 3a Wetcher  
  MATH 107 A Elementary Statistics   F2 MWF 2b Somers  
  MATH 107 B Elementary Statistics   F2 MWF 6b Chasen  
  MATH 108 Functions and Derivatives w/Applications   F2 MTWF 3a Chasen  
  MATH 125 Z Mathematics for Elementary Teaching   F2 MW 6:30-8:10 PM Wetzel-Ulrich  
  MATH 170 A Analytic Geometry and Calculus I   F2 MWF 1b Hartshorn  
  MATH 170 B Analytic Geometry and Calculus I   F2 MWF 2b Fraboni  
  MATH 170 C Analytic Geometry and Calculus I   F2 MWF 4 (11:25 AM-12:30 PM) Chasen  
  MATH 170 D Analytic Geometry and Calculus I   F2 MWF 5b Fraboni  
  MATH 170 E Analytic Geometry and Calculus I   F2 MWF 4 (11:25 AM-12:30 PM) Somers  
  MATH 171 A Analytic Geometry and Calculus II

Y

F2 MWF 4 (11:25 AM-12:30 PM) Hartshorn  
  MATH 171 B Analytic Geometry and Calculus II

Y

F2 MWF 4 (11:25 AM-12:30 PM) Schultheis  
  MATH 192.2 Special Topic: A History of Infinity     M 6c Schultheis  
  MATH 211 Analytic Geometry and Calculus III

Y

  MWF 4 (11:25 AM-12:30 PM) Fraboni  
  MATH 216 WI: Discrete Mathematical Structures & Proof

Y

  MWF 2b Sevilla  
  MATH 231 Mathematical Statistics I

Y

  MWF 4 (11:25 AM-12:30 PM) Somers  

1-

MATH 292 (same as IDIS 292) ST: Social Choice through Lens of Mathematics   U1 MWF 3a Somers  
  MATH 313 Modern Algebra

Y

  MWF 2b Hartshorn  
  MATH 340 WI: Higher Geometry

Y

  MWF 5b Williams  
  MATH 381-4 Independent Study     Arrange Staff  
  MATH 386-8 Field Study     Arrange Staff  
  MATH 400 Honors Program     Arrange Staff  

1-Does not count towards the Math major

MATHEMATICS & COMPUTER SCIENCE: COMPUTER SCIENCE

  CSCI 105 Fundamental Ideas in Computer Science   F2 TR 3b Corbesero  
  CSCI 105 L Fundamental Ideas in Computer Science Lab     T 2:20-3:50 PM Corbesero  
  CSCI 120 Computer Science I

Y

F2 MWF 2b Coleman  
  CSCI 120 L Computer Science I Lab     R 12:45-2:45 PM Coleman  
  CSCI 222 Computer Organiz. & Machine Level Prog.

Y

  MWF 3 (10:10-11:20 AM) Corbesero  
  CSCI 222 L Computer Organiz. & Machine Level Prog. Lab     Arrange Corbesero  
  CSCI 244 Data Structures and Analysis of Algorithms

Y

  MWF 6b Corbesero  
  CSCI 364 Foundations of Computing

Y

  MWF 5b Coleman  
  CSCI 381-4 Independent Study     Arrange Staff  
  CSCI 386-8 Field Study     Arrange Staff  
  CSCI 400 Honors Program     Arrange Staff  

MUSIC

1-

MUS 001 Choir (for elective credit)     MW 4:00-6:00 PM Zerkle  

1-

MUS 002 Orchestra (for elective credit)     M  7:00-10:00 PM Barnes  

1-

MUS 003 Women’s Chorus (for elective credit)     T 7:00-9:00 PM Azzati  

1-

MUS 004 Marching Band (for elective credit)     Band Camp plus TR 4:00-6:00 PM;

Game days: 10:00 AM – 4:30 PM

Barnes  

1-

MUS 005 Basketball Pep Band (for elective credit)     TBA (November-February) Barnes  

1-

MUS 011 Choir (for M6 credit)   M6 MW 4:00-6:00 PM Zerkle  

1-

MUS 012 Orchestra (for M6 credit)   M6 M 7:00-10:00 PM Barnes  

1-

MUS 013 Women’s Chorus (for M6 credit)   M6 T 7:00-9:00 PM Azzati  

1-

MUS 014 Marching Band (for M6 credit)   M6 Band Camp plus TR 4:00-6:00 PM;

Game days: 10:00 AM – 4:30 PM

Barnes  

2,6-

MUS 100.1
(see instructors listed below)
Performance (private lessons non-major/non-minor)     Arrange Staff  
  MUS 106 Art of Music   M6 TR 5b Liebhaber  
  MUS 117 Z Music in the United States   M6 R 6:30-9:30 PM Torok  

3-

MUS 130.1 Beginning Vocal Techniques     MW 3a Robinson  

3-

MUS 131.1 Beginning Brass Techniques

Y

  TR 1a Wright  

3-

MUS 132.1 Beginning Woodwind Techniques

Y

  MW 1a Andrus  

3-

MUS 135.1 Beginning Percussion Techniques

Y

  M 6 (2:20-3:45 PM) Mathiesen  

3-

MUS 136.1 Beginning Piano Techniques     MW 3a Thompson  

3-

MUS 137.1 Beginning Music Technology Techniques     TR 5a Torok  

3-

MUS 138.1 Beginning String Techniques

Y

  TR 3a Kistler/Simons/Rostock  
  MUS 140.2 A Musicianship I     TR 3a Azzati  
  MUS 140.2 B Musicianship I     TR 6a Barnes  
  MUS 140.2 C Musicianship I     TR 3a Thompson  
  MUS 165.2 A Music of the Western World     MW 3a Binford  
  MUS 165.2 B Music of the Western World     MW 4 Binford  

2,6-

MUS 200.1
(see instructors listed below)
Performance (private lessons music minors)     Arrange + 8 perf. classes or concerts Staff  

4-

MUS 240.2 A Musicianship III     MW 3a Wetzel  

4-

MUS 240.2 B Musicianship III     MW 4 Wetzel  

4-

MUS 272.2 A Chromatic Harmony

Y

  MW 5a Staff  

4-

MUS 272.2 B Chromatic Harmony

Y

  MW 5a Liebhaber  

4-

MUS 281 Western Music to 1750

Y

  MW 6b Binford  

2,7-

MUS 310.1-310
(see instructors listed below)
Performance (private lessons music majors)     Arrange + T 11:30 AM and ten concerts Staff  

2,7-

MUS 311.1-311
(see instructors listed below)
Performance (priv. lessons mus maj; elective units)     Arrange Staff  

4-

MUS 322.2 Improvisation     TR 3a Liebhaber  

4-

MUS 336.2 Conducting

Y

  MW 5b Barnes  

4-

MUS 340.2 Form

Y

  MW 2a Lipkis  

4-

MUS 342.2 Orchestration

Y

  TR 6a Lipkis  

4-

MUS 352.2 20th Century to 1945

Y

  MW 4 Lipkis  

3-

MUS 356.1-.2
Ear Training (Lanza)

Jazz Piano (Roth)
Practicum: Jazz     Arrange Staff  

3-

MUS 357.1-.2 Diction               

Advanced Diction

Practicum: Diction     Arrange Staff  

3-

MUS 359.1-.2
Piano (Goldina)
Practicum: Concerto and Orchestral Repertoire     Arrange Staff  

3-

MUS 360.1-.2
Flute (Kani)
Practicum: 20th Century Performance Techniques     Arrange Staff  

3-

MUS 361.1-.2
Vocal (Robinson)

cello (Moulton)
Practicum: Literature     Arrange Staff  

3-

MUS 362.1-.2
Flute (Kani)
Vocal (Robinson)
Practicum: Pedagogy     Arrange Staff  

5-

MUS 363.1-.2 Practicum: Composition     Arrange Staff  

3-

MUS 364.1-.2
Advanced Musicianship

Celtic Music
Practicum: Miscellaneous     Arrange Staff  

3-

MUS 375-375.2
(Wetzel)
Recital     Arrange Staff  

3-

MUS 385-385.2 Project     Arrange Staff  
  MUS 390.1 Jazz Pedagogy     Arrange Wetzel  
  MUS 381-4 Independent Study     Arrange Staff  
  MUS 386-8 Field Study     Arrange Staff  
  MUS 400 Honors Program   Arrange Staff  

 

1-Up to six terms of any combination of 001-014 ensembles required for full elective unit or M6 unit. Four terms equal .50 unit.

2-Students must fill out additional Music Lesson Scheduling Form.

3-Signature of Chair required.

4-Signature of instructor required for non-major.

5-Signature of Dr. Lipkis required.

6-Private Instruction: Non-Music majors may register for a quarter course unit in any private lesson (MUS 100.1, P/NC) in addition to the typical four course schedule.

Fee: $340 for thirteen (13) 45-minute lessons. First-year students may register for MUS 100.1 (non-major lessons, P/NC) or MUS 200.1 (music minor lessons) as

an overload without incurring additional tuition charges.

7-Music Majors: Register for MUS 310, 310.2, or 310.1 (consult with a music adviser on the exact number of credits). B.A. music students who have completed their major

requirements register for 311, 311.2, or 311.1 (consult with a music adviser).

 

 

PRIVATE MUSIC LESSONS

Non-majors register for MUS 100.1

Minors register for MUS 200.1

Majors register for MUS 310-311 after consulting with a Music adviser

 

When you submit your Fall 2005 course registration to the Registrar, you must also complete a Lesson Scheduling Form for the Music Department. You can obtain a form from the Registrar

or the Music Department. Current students must complete and return the Lesson Scheduling Form to the Music Department by April 8, 2005. The deadline for incoming students is August 31, 2005.

For information call the Music Department at 610-861-1650.

MUSIC PERFORMANCE

  Bagpipe Walker   Jazz Christianson, Gairo, Gaumer, Lanza, Rostock, Roth, Washer, Wetzel
  Bass Rostock   Oboe Diggs, Kozenko, Schast
  Bassoon Focht 1- Organ Fix
  Cello Moulton, Simons   Percussion Mathiesen
  Celtic Fiddle Gillespie   Piano Collins, Giasullo, Goldina, Maycher, Schrempel, Thompson, Torok
  Clarinet Andrus   Piano, Jazz Roth, Wilkins

1-

Composition Lipkis   Recorder Fix, Lipkis

1-

Conducting Barnes, Zerkle   Saxophone Gairo, Wetzel
  Drum Set Rissmiller   Trombone Brodt
  Electric Bass Rostock   Trumpet Wright
  Flute Bleiler-Conrad, Ganus, Kani   Trumpet, Jazz Gaumer
  Guitar, Classical Arnold, Tileston   Tuba/Euphonium Demkee
  Guitar, Jazz Washer   Viola Linares, Mitchell
  Harp Wittchen   Violin Eyzerovich, Kistler, Terlaak Poot
  Harpsichord Birney   Voice Azzati, Budlong, Fix-Keller, Oaten, Robinson
  Horn Rosenberg   Voice, Jazz Lanza

1-Signature of Department Chair required.

 

MUSIC ENSEMBLES (pending enrollments): Course credit; contact the Music Department office (room 306, extension 1650) concerning membership in the Moravian College–

  Ensemble Meets Director  
  Big Band F 3:00-4:30 PM Wetzel  
  Brass Ensemble TBA Wright  
  Clarinet Choir F 5:00-6:00 PM Andrus  
  Combo I (Jazz) F 1:00-2:00 PM Gairo  
  Combo II (Jazz) F 10:00-11:00 AM Staff  
  Flute Ensemble TBA Kani  
  Flute Trio TBA Kani  
  Fusion Ensemble F 11:30-12:30 PM Staff  
  Guitar Ensemble TBA Arnold  
  Guitar/Flute Ensemble TBA Arnold  
  Jazz Vocal Ensemble F 2:00-3:00 PM Lanza  
  Monteverdi Ensemble I M 3:00-4:00 PM Lipkis  
  Monteverdi Ensemble II R 5:00-6:00 PM Lipkis  
  Opera Ensemble TBA Fix-Keller  
  Percussion Ensemble TBA Mathiesen  
  Piano Trio TBA Staff  
  Trombone Ensemble TBA Brodt  
  Vocalis (vocal) TBA Zerkle  
  Woodwind Trio TBA Andrus  

 

NURSING

1-

NURS 110 A Process & Inquiry: A Health Care Perspective     MW 1b Hoffman  

1-

NURS 110 B Process & Inquiry: A Health Care Perspective     MW 6b Adamshick  

1-

NURS 210.2 A Dimensions of Health Care     M 2b Gottwals  

1-

NURS 210.2 B Dimensions of Health Care     W 6b Scholtz  

1-

NURS 211.2 A Dynamics of the Nursing Profession

Y

  W 2b Attwood  

1-

NURS 211.2 B Dynamics of the Nursing Profession

Y

  M 6b Attwood  
  NURS 310 Quest into Phenomenology of Nursing

Y

  MW 1b Fairchild  
  NURS 310 PS Quest into Phenomen. of Nursing Prob Session     F 1b Fairchild  
  NURS 310 L Quest into Phenomenology of Nursing Practicum     R 7:00 AM-3:30 PM Staff  
  NURS 311 Quest toward Individual Well-Being

Y

  MW 5b Adam  
  NURS 311 PS Quest toward Individual Well-Being Prob Session     F 5b Adam  
  NURS 311 L Quest toward Individual Well-Being Practicum     T 7:00 AM-3:30 PM Staff  
  NURS 313 Embracing the Challenged Family

Y

  MW 2b Dye  
  NURS 313 PS Embracing the Challenged Family Prob Session     F 2b Dye  
  NURS 313 L Embracing the Challenged Family Practicum     R 7:00 AM-3:30 PM Staff  
  NURS 315 Challenged Community

Y

  MW 5b Thompson  
  NURS 315 PS Challenged Community Prob Session     F 5b Thompson  
  NURS 315 L Challenged Community Lab     T 7:00 AM-3:30 PM Staff  
  NURS 381-4 Independent Study     Arrange Staff  
  NURS 386-8 Field Study     Arrange Staff  
  NURS 400 Honors     Arrange Staff  

1-Signature of Chair required for Non-Nursing majors.

PHYSICAL EDUCATION – FALL TERM I (August 29 – October 18)

1-

PHED 107.2 A Concepts of Fitness and Wellness     M 2b (meets all semester 8/29-12/12) Little  

1-

PHED 107.2 B Concepts of Fitness and Wellness     T 3b (meets all semester 8/29-12/12) Spirk/Miller  

1-

PHED 107.2 C Concepts of Fitness and Wellness     T 5b (meets all semester 8/29-12/12) Walker/Miller  

1-

PHED 107.2 D Concepts of Fitness and Wellness     R 3b (meets all semester 8/29-12/12) Benner  

1-

PHED 107.2 E Concepts of Fitness and Wellness     R 6b (meets all semester 8/29-12/12) Pollard  

1-

PHED 107.2 F Concepts of Fitness and Wellness     F 2b (meets all semester 8/29-12/12) Meagher/Radcliffe  

1-

PHED 109 Jogging and Fitness Walking     MW 6a Will-Weber  

2-

PHED 121 A Judo: Tae Kwon Do (co-ed)     T 6:00-7:30 PM Quelet  

2,3-

PHED 122 A Ballet     R 6:00-7:30 PM Hoffman  

2-

PHED 124 A Jazzercise     MW 3:50-4:40 PM Houser  

2-

PHED 124 B Jazzercise     TR 4:00-4:45 PM Houser  
  PHED 131 Tennis     TR 3a Walker  

2-

PHED 142 A Yoga     W 7:00-8:30 PM Giuffrida  

2-

PHED 142 B Yoga     R 10:00-11:30 AM Rosenberger  
  PHED 147 A Strength Training     MW 1a Dapp  
  PHED 147 B Strength Training     MW 4 Little  
  PHED 147 C Strength Training     TR 3a Meagher  
  PHED 147 D Strength Training     TR 5a Pollard  

4-

PHED 213 Intermediate Golf     F 9:00-11:00 AM Little  
  PHED 231 Intermediate Tennis     TR 3a Walker  

5-

PHED 236 A Health and Safety     F 12:30-2:00 PM Miles  
  PHED 241 A First Aid and CPR     TR 5a Spirk  
  PHED 247 Intermediate Strength Training     MW 1a Dapp  

2-

PHED 248 Intermed Aerobic Conditioning (sports training)     TR 3:50-5:00 PM Wills  

1-Book required.

2-$35.00 fee.

3-Previous ballet training required.

4-Facility fee – Bethlehem Municipal Golf Course.

5-Education students only/NO FRESHMEN.

PHYSICAL EDUCATION – FALL TERM II (October 19 – December 12)

1-

PHED 121 B Judo (men only)     TR 2a Weber  

1,2-

PHED 122 B Ballet     R 6:00-7:30 PM Hoffman  

1-

PHED 124 C Jazzercize     MW 3:50-4:40 PM Houser  

1-

PHED 124 D Jazzercise     TR 4:00-4:45 PM Houser  

1-

PHED 127 Self-Defense (women only)     TR 3a Weber  
  PHED 133 Volleyball     MW 3a Lambinus  

1-

PHED 142 C Yoga     W 7:00-8:30 PM Giuffrida  

1-

PHED 142 D Yoga     R 10:00-11:30 AM Rosenberger  
  PHED 147 E Strength Training     MW 4 Little  
  PHED 147 F Strength Training     TR 3a Pollard  

1-

PHED 221 Intermediate Judo (men only)     TR 2a Weber  

1,2-

PHED 222 Intermediate Ballet     R 7:30-9:00 PM Hoffman  

3-

PHED 236 Z Health and Safety     M 6:30-8:00 PM Miles  

3,4-

PHED 237 Creative Movement for Elem. School Children     F 12:30-2:00 PM Pearson  
  PHED 241 B First Aid and CPR     TR 2a Ward  

1-

PHED 242 A Intermediate Yoga     W 7:00-8:30 PM Giuffrida  

1-

PHED 242 B Intermediate Yoga     R 10:00-11:30 AM Rosenberger  

1-$35.00 fee.

2-Previous ballet training required.

3-Education students only/NO FRESHMEN.

4-Book required.

PHILOSOPHY

  PHIL 110 Introduction to Logic     TR 3b Moeller  
  PHIL 120 A Introduction to Philosophy   M3 TR 3b Schneider  
  PHIL 120 B Introduction to Philosophy   M3 WF 5b Schneider  
  PHIL 122 Introduction to Ethics   M3 MWF 4 Falla  
  PHIL 243 Ancient and Medieval Philosophy   U2 MW 6b Kafrawi  

1-

PHIL 295 Special Topic: Bioethics and Social Justice   U2 MW 2b Moeller  
  PHIL 299 (same as PSYC 299) Special Topic: Nature of Conscious Experience     TR 6b Schneider  
  PHIL 370 Seminar: Late 20th Century Philosophy: Post-Analytic Philosophy

Y

  MW 5b Moeller  
  PHIL 381-4 Independent Study     Arrange Staff  
  PHIL 386-8 Field Study     Arrange Staff  
  PHIL 400 Honors Program     Arrange Staff  

1-Prerequisite: One prior course in Philosophy or Women’s Studies.

PHYSICS & EARTH SCIENCE: PHYSICS

  PHYS 109 Introductory Physics for Life Sciences

Y

F4 MWF 1a; R 2a Roeder  
  PHYS 109 L Introductory Physics for Life Sciences Lab     R 12:45-3:45 PM Roeder  
  PHYS 111 Introductory Physics   F4 MWF 1a Krieble  
  PHYS 111 L-A Introductory Physics Lab     M 12:45-3:45 PM Roeder  
  PHYS 111 L-B Introductory Physics Lab     T 12:45-3:45 PM Loewe  
  PHYS 111 PS-A Introductory Physics Problem Session     T 3a Krieble  
  PHYS 111 PS-B Introductory Physics Problem Session     R 2a Krieble  
  PHYS 221 Linear Electronics

Y

  MWF 2a Powlette  
  PHYS 221 L Linear Electronics Lab     MW 12:45-3:45 PM Powlette  
  PHYS 331 Mechanics

Y

  MWF 3 (10:20-11:20 AM) Roeder  
  PHYS 334 Thermal Physics

Y

  MWF 2a Krieble  
  PHYS 334 L Thermal Physics Lab     T 12:45-3:45 PM Krieble  
  PHYS 381-4 Independent Study     Arrange Staff  
  PHYS 386-8 Field Study     Arrange Staff  
  PHYS 400 Honors Program     Arrange Staff  

PHYSICS & EARTH SCIENCE: EARTH SCIENCE

  EASC 120 Meteorology   F4 MWF 4 Gerencher  
  EASC 120 L Meteorology Lab     T 8:30-11:30 AM Gerencher  
  EASC 381-4 Independent Study     Arrange Staff  
  EASC 386-8 Field Study     Arrange Staff  
  EASC 400 Honors Program     Arrange Staff  

POLITICAL SCIENCE

  POSC 110 American Political System   M4 MWF 4 Reynolds  
  POSC 115 A International Politics: How the World Works   M4 TR 3b Olson  
  POSC 115 B International Politics: How the World Works   M4 TR 5b Olson  
  POSC 120 A Introduction to Political Thinking     MWF 3a Haddad  
  POSC 120 B Introduction to Political Thinking     MWF 4 Haddad  
  POSC 220 (same as SOC 220) American Constitutional Law     TR 6b Reynolds  
  POSC 245 Z Topics in Third World Politics: Middle East Politics   M5 M 6:30-9:30 PM Farbod  

1-

POSC 247 Introduction to Chinese Politics   M5 TR 5b Fischler  
  POSC 250 20th Century Political Thought     MW 6b Haddad  
  POSC 257 (same as WOST 257) WI: Politics of Women’s Rights in East Asia   M5 WF 4 Fischler  
  POSC 330 WI: Topics in Amer Politics: Politics & Pop Culture   M4 MW 2b Reynolds  

2-

POSC 347 WI: Topics in Chinese Politics   M5 TR 6b Fischler  
  POSC 381-4 Independent Study     Arrange Staff  
  POSC 386-8 Field Study     Arrange Staff  
  POSC 400 Honors Program     Arrange Staff  

1-First-Year Students need permission of instructor.

2-Permission of Dr. Fischler required.

PSYCHOLOGY

  PSYC 105 Psychology of Human Adjustment   M4 TR 2b Cowgill  
  PSYC 120 A Introduction to Psychology     MW 2b Werner  
  PSYC 120 B Introduction to Psychology     TR 6b Zaremba  
  PSYC 211 B WI: Experimental Methods and Data Analysis I

Y

  MW 2 (8:30-10:00 AM) Lyons  
  PSYC 211 C WI: Experimental Methods and Data Analysis I

Y

  MW 6c Lyons  
  PSYC 211 D WI : Experimental Methods and Data Analysis I

Y

  TR 6c Schmidt  
  PSYC 212 Experimental Methods and Data Analysis II

Y

  MW 6c Toedter  
  PSYC 240 A Social Psychology

Y

  MW 1b Dunn  
  PSYC 240 B Social Psychology

Y

  TR 5b Kaufman  
1- PSYC 270 Lifespan Development     TR 2b Romberger  
  PSYC 299 (same as PHIL 299) Special Topic: Nature of Conscious Experience     TR 6b Schneider  
  PSYC 325 Physiological Psychology

Y

  TR 2b Zaremba  
  PSYC 351 Z Personnel Psychology

Y

  T 6:30-9:30 PM Brill  
  PSYC 361 Personality

Y

  MW 5b Toedter  
  PSYC 363 Tests & Measurement

Y

  TR 3b Toedter  
  PSYC 370 A Infancy and Childhood

Y

  TR 3b Kaufman  
  PSYC 370 B Infancy and Childhood

Y

  TR 5b Schmidt  
  PSYC 378 Seminar in Industrial/Organizational Psychology: Forensic Psychology

Y

  TR 5b Brill  
  PSYC 381-4 Independent Study     Arrange Staff  
  PSYC 386-8 Field Study Seminar     M 3a Zaremba  
  PSYC 400 Honors Program     Arrange Staff  

1-Closed to Non-Nursing majors

RELIGION

  REL 116 Paul and the Early Church   M3 MWF 4 Chapman  
  REL 123 A Religions of India   M5 MWF 3a St. John  
  REL 123 B Religions of India   M5 MWF 6a St. John  
  REL 124 Religions of China and Japan   M5 TR 6b St. John  
  REL 196 A Special Topic: Islam in America   M3 TR 2b Kafrawi  
  REL 196 B Special Topic: Islam in America   M3 TR 5b Kafrawi  
  REL 197 Z (same as WOST 197Z) ST: Seeing & Believing: Women, Religion & Film   M3 W 6:30-9:30 PM Denton-Borhaug  
  REL 198 ST: Religion and Society   M4 TR 5b Denton-Borhaug  
  REL 210 A Christian Ethics

Y

U2 MWF 1a Gordy  
  REL 210 B Christian Ethics

Y

U2 MWF 3a Gordy  
  REL 225 Theology and Culture

Y

M3 TR 6b Chapman  
  REL 292 Special Topic: Christian Ethics and War   U2 TR 6b Denton-Borhaug  
  REL 381-4 Independent Study     Arrange Staff  
  REL 386-8 Field Study     Arrange Staff  
  REL 400 Honors Program     Arrange Staff  

SOCIOLOGY

  SOC 113 Cultural Anthropology   M4 MWF 4 Fleisher  

1-

SOC 115 A Introductory Sociology   M4 TR 6b Rosen  

1-

SOC 115 B Introductory Sociology   M4 TR 3b Wetcher-Hendricks  

1-

SOC 115 Z Introductory Sociology   M4 W 6:30-9:30 PM Wyffels  

1-

SOC 116 A The Legal System     MW 5b J. Ravelle  

1-

SOC 116 B The Legal System     MW 6b J. Ravelle  

1-

SOC 125 Marriage and the Family     TR 2b Wetcher-Hendricks  

1-

SOC 170 Introduction to Human Services     TR 5b Williams  
  SOC 220 (same as POSC 220) American Constitutional Law     TR 6b Reynolds  
  SOC 226 (same as MGMT 226) Legal Environment of Business     TR 3b J. Ravelle  

1-

SOC 240 Social Deviance     TR 6b Ramunni  
  SOC 246 A WI: Basic Research Methods in Sociology

Y

  MW 5b Wetcher-Hendricks  
  SOC 246 B WI: Basic Research Methods in Sociology

Y

  TR 6c Smolansky  
  SOC 246 C WI: Basic Research Methods in Sociology

Y

  WF 3 (10:10-11:20 AM) Deegan  
  SOC 246 Z WI: Basic Research Methods in Sociology

Y

  M 6:30-9:30 PM Smolansky  
  SOC 255 (same as WOST 255) Racial, Ethnic, and Gender Relations     MW 6b Rosen  
  SOC 265 Sociology of Religion   M3 TR 5b Jasper  

2-

SOC 312 Z Environmental Law     W 6:30-9:30 PM Perrucci  
  SOC 315 Social Class in America

Y

  M 3,4 (10:20 AM-12:30 PM) Rosen  

2-

SOC 318 Z Criminal Law and Evidence

Y

  T 6:30-9:30 PM Dervish  
  SOC 335 Sociological Theory     WF 5b Jasper  
  SOC 366 Z Introduction to Counseling

Y

  R 6:30-9:30 PM Illingworth  
  SOC 381-4 Independent Study     Arrange Staff  
  SOC 386-8 Field Study     Arrange Staff  
  SOC 400 Honors Program     Arrange Staff  

1-Closed to Junior and Senior non-majors.

2-Junior or Senior standing.

WOMEN’S STUDIES

  WOST 191 (same as FORL 191) Hispanic Women & Contemporary Issues   M5 MWF 6a Ferrero  
  WOST 197 Z (same as REL 197 Z) ST: Seeing & Believing: Women, Religion & Film   M3 W 6:30-9:30 PM Denton-Borhaug  
  WOST 255 (same as SOC 255) Racial, Ethnic, and Gender Relations     MW 6b Rosen  
  WOST 257 (same as POSC 257) WI: Politics of Women’s Rights in East Asia   M5 WF 4 (11:25 AM-12:35 PM) Fischler  
  WOST 341 (same as GERM 341) Women in German Literature and Culture

Y

  WF 5b Glowa  
  WOST 381-4 Independent Study     Arrange Staff  
  WOST 386-8 Field Study     Arrange Staff  
  WOST 400 Honors Program     Arrange Staff  

WRITING

  WRIT 100 A Being a Writer   F1 MWF 2a Wingard  

1-

WRIT 100 B Justice Talking   F1 MW 2b Binford  
  WRIT 100 C The Reality Show   F1 MWF 3a Carter  
  WRIT 100 D That Way Madness Lies   F1 MWF 4 Jones  
  WRIT 100 E Broadway & Beyond: NYC Plays, Players,

and Playwrights

  F1 MW 5b Shosh  
  WRIT 100 F Mighty Pens   F1 TR 6b Blanshei  
  WRIT 100 G Reflections on the Moral Life   F1 TR 2b Gordy  
  WRIT 100 H Risk and Responsibility   F1 TR 2b Leeds  
  WRIT 100 I Does God Chose Sides?

American Politics and the Bible

  F1 TR 5b Appler  
  WRIT 100 J From Page to Screen: Film Adaptations

of Literature

  F1 TR 5b Blanshei  
  WRIT 100 K Personal Selling: Are They Buying Me?   F1 TR 6b Kaskowitz  
  WRIT 100 L Thinking Globally: Imagination & Experience   F1 TR 6b K. Keim  

 

WRIT  100 M

Rebels and Risk-Takers

 

F1

MWF 3a

Will-Weber

 

1-Three trips to Philadelphia, 3-11 p.m.; Field trip fee: $70.