MORAVIAN COLLEGE

SPRING TERM 2005 (for the term ending on April 29, 2005)

CLASSROOM SCHEDULE

Published:  October 4, 2004

Revised: January 4, 2005   

To see course syllabi, click on the course number (example: Art 105Z).  Where no syllabus is available, the course number will not be underlined.

Changes made after the revision was published appear in red print.

                    LEGENDS                                                           PERIODS                                   DAYS                                            

             

M

- Monday

1

7:50 - 8:40 AM M through F    

T

- Tuesday

2a

9:10 - 10:00 AM M through F    

W

- Wednesday

2b

8:50 - 10:00 AM M through F    

R

- Thursday

3a

10:20 - 11:10 AM M through F    

F

- Friday

3b

10:20 - 11:30 AM TR only    

S

- Saturday

4

11:30 - 12:20 PM MWF only    
   

5a

12:50 - 1:40 PM M through F    

L

- Laboratory

5b

12:50 - 2:00 PM M through F    

PS

- Problem Session

6a

2:20 - 3:10 PM M through F    

Y, Z

- Evening Session

6b

2:20 - 3:30 PM M through F    
   

6c

2:20 - 4:00 PM M through F    

WI

- Writing Intensive          

 

COURSE AND NO. DESCRIPTION LINC DAYS AND PERIODS INSTRUCTOR  

ART

1-

ART 105 Z Fundamentals of Drawing & Painting M6 TR 6:30-9:00 PM Kozero  
  ART 114 A Art History since the Renaissance M6 MWF 1 Ciganick  
  ART 114 B Art History since the Renaissance M6 MW 5b Radycki  
  ART 114 Z Art History since the Renaissance M6 R 6:30-9:30 PM Ackerman  
  ART 131 A Introduction to Graphic Design M6 MW 8:30-11:00 AM Nicholas  
  ART 131 Z Introduction to Graphic Design M6 TR 6:30-9:00 PM Downey  
  ART 141 Color M6 MW 12:45-3:45 PM Bell  
  ART 159 Three-Dimensional Design M6 TR 8:30-11:00 AM Faggioli  
  ART 162.2 Introduction to Ceramics   T 12:45-3:15 PM Faggioli  
  ART 163.2 Art Education and Child Development   M 12:45-3:15 PM Crooker  
  ART 167 A Photography I M6 MW 12:45-3:15 PM Finch  
  ART 167 B Photography I M6 TR 8:30-11:00 AM Hurwitz  

2-

ART 226 Art of the Nineteenth Century   MW 6b Radycki  
  ART 229 Z WI: Modern Art   T 6:30-9:30 PM Kearns  

3-

ART 230 Typography and Visual Communication   F 10:30 AM-4:00 PM Nicholas  

3-

ART 231 A Publication Design   MW 12:45-3:15 PM Bolestridge  

3-

ART 231 Z Publication Design   MW 6:30-9:00 PM Gulick  
  ART 267 Photography II   TR 12:45-3:15 PM Hurwitz  
  ART 270 A Drawing II   TR 12:45-3:15 PM Zucco  
  ART 270 B Drawing II   MW 8:30-11:00 AM Crooker  
  ART 270 Z Drawing II   TR 6:30-9:00 PM Zucco  
  ART 280 Y Painting II   MW 6:30-9:00 PM Bell  

3-

ART 294 Special Topic: Digital Photography   TR 8:30-11:00 AM Finch  

3-

ART 298 Z Special Topic: Digital Video I   MW 6:30-9:00 PM Finch  

4-

ART 332 Z Graphic Design Internship   W 5:00-6:00 PM Brinker  

3-

ART 346 Z Interactive Design   TR 6:30-9:00 PM Jacobsen  

3-

ART 348 S Animation for the Web   S 1:00-4:00 PM Szejko  
  ART 367 Photography III   TR 12:45-3:15 PM Hurwitz  

5-

ART 396 Special Topic: Performance Art   MW 8:30-11:00 AM Bell  

6-

ART 398 Z Special Topic: Digital Video II   MW 6:30-9:00 PM Finch  
  ART 381-4 Independent Study   Arrange Staff  
  ART 386-8 Field Study   Arrange Staff  
  ART 401 Honors Project   Arrange Staff  

NOTE: A fee of $100 is attached to graphic design, photography, ceramics, three-dimensional design, and related independent study courses.

A fee of $150 is attached to interactive, multimedia, digital video, animation courses, and related independent study courses.

1-Recommended for non-majors.

2-Prerequisite: ART 114 or permission of Dr. Radycki.

3-Prerequisite: ART 131 or permission of instructor.

4-Prerequisite: ART 331.

5-Performance Art can substitute for either ART 370 or 380.

6-Prerequisite: ART 298 or permission of instructor.

BIOLOGY

1-

BIOL 100 Principles of Biology F4 MWF 4 Jones  
  BIOL 100 L-A Principles of Biology Lab   W 12:45-3:45 PM Jones  
  BIOL 100 L-B Principles of Biology Lab   R 12:45-3:45 PM Jones  

2-

BIOL 104 Human Anatomy & Physiology II F4 MWF 2a Fox  
  BIOL 104 L-A Human Anatomy & Physiology II Lab   M 12:45-3:45 PM Fox  
  BIOL 104 L-B Human Anatomy & Physiology II Lab   F 12:45-3:45 PM Fox  

3-

BIOL 112 General Zoology F4 MWF 2a Mitchell  
  BIOL 112 L-A General Zoology Lab   T 12:45-3:45 PM Mitchell  
  BIOL 112 L-B General Zoology Lab   R 12:45-3:45 PM Mitchell  

3-

BIOL 119 Introductory Botany F4 MWF 2a Bevington  
  BIOL 119 L Introductory Botany Lab   R 12:45-3:45 PM Bevington  

1,4-

BIOL 192 Heredity and Society F4 MWF 4 Kurvink  
  BIOL 192 L-A Heredity and Society Lab   M 12:45-3:45 PM Kurvink  
  BIOL 192 L-B Heredity and Society Lab   F 12:45-3:45 PM Kurvink  
  BIOL 235 Microbiology   MWF 3a Kuserk  
  BIOL 235 L Microbiology Lab   TR 10:00-11:30 AM Kuserk  
  BIOL 240 Biology of Mammals   TR 3b Mitchell  
  BIOL 240 L Biology of Mammals Lab   W 12:45-3:45 PM Mitchell  
  BIOL 265 Cell Physiology   MWF 4 Bevington  
  BIOL 265 L-A Cell Physiology Lab   T 12:45-3:45 PM Bevington  
  BIOL 265 L-B Cell Physiology Lab   W 12:45-3:45 PM Bevington  

4,5-

BIOL 297 Microbiology for the Health Sciences   MWF 5a Kuserk  
  BIOL 297 L-A Microbiology for the Health Sciences Lab   TR 12:45-2:15 PM Kuserk  
  BIOL 297 L-B Microbiology for the Health Sciences Lab   TR 2:15-3:45 PM Kuserk  

6-

BIOL 328 (same as CHEM 328) Biochemistry II   MWF 4 Husic  
  BIOL 328 L Biochemistry II Lab   F 12:45-3:45 PM Husic  
  BIOL 328 PS Biochemistry II Problem Session   M 2a Husic  
  BIOL 350 Vertebrate Physiology   MWF 3a Fox  
  BIOL 350 L Vertebrate Physiology Lab   T 12:45-3:45 PM Fox  
  BIOL 370 WI: Biology Seminar   M 1:00-4:00 PM Jones  
  BIOL 381-4 Independent Study   Arrange Staff  
  BIOL 386-8 Field Study   Arrange Staff  
  BIOL 401 Honors Program   Arrange Staff  

1-An introductory course for non-science majors.

2-Prerequisite: BIOL 103 or permission of instructor; not accepted as credit for Biology major or minor.

3-Introductory course for Biology major and minor.

4-Not accepted as credit for Biology major or minor.

5-Prerequisites: BIOL 103-104 and CHEM 108, or equivalent

6-Prerequisite: BIOL/CHEM 327 and CHEM 212, or permission of instructor.

CHEMISTRY

1-

CHEM 108 Fundamentals of Chemistry F4 MWF 3a C. Libby  
  CHEM 108 L-A Fundamentals of Chemistry Lab   M 12:45-3:45 PM C. Libby  
  CHEM 108 L-B Fundamentals of Chemistry Lab   T 12:45-3:45 PM C. Libby  
  CHEM 108 L-C Fundamentals of Chemistry Lab   F 12:45-3:45 PM C. Libby  
  CHEM 108 PS Fundamentals of Chemistry Problem Session   R 3a C. Libby  
  CHEM 114 General Chemistry   MWF 1 Martin  
  CHEM 114 L-A General Chemistry Lab   T 12:45-3:45 PM Langhus  
  CHEM 114 L-B General Chemistry Lab   W 12:45-3:45 PM Meyers  
  CHEM 114 L-C General Chemistry Lab   R 12:45-3:45 PM Langhus  
  CHEM 114 PS-A General Chemistry Problem Session   R 1 Martin  
  CHEM 114 PS-B General Chemistry Problem Session   R 2a Martin  
  CHEM 212 Organic Chemistry   MWF 2a D. Libby  
  CHEM 212 L-A Organic Chemistry Lab   W 12:45-3:45 PM D. Libby  
  CHEM 212 L-B Organic Chemistry Lab   R 12:45-3:45 PM D. Libby  
  CHEM 212 L-C Organic Chemistry Lab   F 12:45-3:45 PM D. Libby  
  CHEM 212 PS Organic Chemistry Problem Session   T 2a D. Libby  
  CHEM 222 Quantitative Analysis   TR 3b Langhus  
  CHEM 222 L Quantitative Analysis Lab   MW 12:45-3:45 PM Langhus  

2-

CHEM 328 (same as BIOL 328) Biochemistry II   MWF 4 Husic  
  CHEM 328 L Biochemistry II Lab   F 12:45-3:45 PM Husic  
  CHEM 328 PS Biochemistry II Problem Session   M 2a Husic  
  CHEM 332 WI: Physical Chemistry   MWF 3a Salter  
  CHEM 332 L Physical Chemistry Lab   T 12:45-3:45 PM Salter  
  CHEM 332 PS Physical Chemistry Problem Session   R 2a Salter  
  CHEM 333 Advanced Physical Chemistry   MWF 2b Salter  
  CHEM 333 PS Advanced Physical Chemistry Problem Session   Arrange Salter  
  CHEM 341 Inorganic Chemistry   MWF 4 Martin  
  CHEM 341 L Inorganic Chemistry Lab   M 12:45-3:45 PM Martin  
  CHEM 341 PS Inorganic Chemistry Problem Session   Arrange Martin  
  CHEM 370.2 Senior Seminar in Chemistry   W 5,6 (1:00-3:00 PM) Salter  
  CHEM 381-4 Independent Study   Arrange Staff  
  CHEM 386-8 Field Study   Arrange Staff  
  CHEM 401 Honors Program   Arrange Staff  

1-Closed to Juniors and Seniors.

2-Prerequisite: BIOL/CHEM 327 and CHEM 212, or permission of instructor.

ECONOMICS & BUSINESS: ACCOUNTING

  ACCT 157 A Financial Accounting   TR 5 (12:30-2:00 PM) Rossi  
  ACCT 157 B Financial Accounting   TR 6 (2:20-3:50 PM) Rossi  
  ACCT 158 Z Computers & Accounting Information Systems   TR 6:30-7:55 PM Klatchak  
  ACCT 213 Z Cost Accounting   M 6:30-9:30 PM Wood  
  ACCT 219 Intermediate Accounting II   MW 5 (12:30-2:00 PM) Rossi  
  ACCT 340 WI: Current Topics in Accounting   MW 3 (10:10-11:20 AM) Rossi  
  ACCT 352.2 Z Tax Planning   M 6:30-8:00 PM Basile  
  ACCT 381-4 Independent Study   Arrange Staff  
  ACCT 386 Field Study   Arrange Staff  
  ACCT 401 Honors Program   Arrange Staff  

ECONOMICS & BUSINESS: ECONOMICS

  ECON 152 A Principles of Economics M4 MW 2b; F 2a Cave  
  ECON 152 B Principles of Economics M4 MW 3 (10:10-11:20 AM); F 3a Cave  
  ECON 152 C Principles of Economics M4 TR 6c West  
  ECON 156 A Economics & Business Statistics F2 TR 5 (12:30-2:00 PM) L. Ravelle  
  ECON 156 B Economics & Business Statistics F2 TR 6c L. Ravelle  
  ECON 211 The Economics of Health and Health Care U1 MW 3 (10:10-11:20 AM) von Allmen  
  ECON 225 A Intermediate Microeconomics   MW 2b von Allmen  
  ECON 225 B Intermediate Microeconomics   TR 3b Glower  

1-

ECON 225 Z Intermediate Microeconomics   R 6:30-9:30 PM Thomas  
  ECON 226 Intermediate Macroeconomics   TR 5b Leeds  

2-

ECON 231 A (same as MGMT 231 A) WI: Managerial Finance   TR 6b Leeds  

2-

ECON 231 B (same as MGMT 231 B) WI: Managerial Finance   TR 2b Thomas  

3-

ECON 299 Special Topic: Culture & Development M5 TR 3b Leeds  
  ECON 330 WI: Public Finance   MW 5b Cave  
  ECON 336 International Economics   TR 5b West  
  ECON 381-4 Independent Study   Arrange Staff  
  ECON 386 Field Study   Arrange Staff  
  ECON 401 Honors Program   Arrange Staff  

1-Not open to Day students.

2-Not open to Freshmen

3-Does not carry major elective credit.

ECONOMICS & BUSINESS: MANAGEMENT

  MGMT 211.2 Applied Information Management   W 1,2 (8:00-10:00 AM) Klatchak  
  MGMT 223 A Management and Organizational Theory M4 MW 5b; F 5a Wright  
  MGMT 223 B Management and Organizational Theory M4 MW 6c West  
  MGMT 226 Z  (same as SOC 226 Z) Legal Environment of Business   T 6:30-9:30 PM J. Ravelle  

1-

MGMT 231 A (same as ECON 231 A) WI: Managerial Finance   TR 6b Leeds  

1-

MGMT 231 B (same as ECON 231 B) WI: Managerial Finance   TR 2b Thomas  
  MGMT 251 Marketing Management   MW 5b Kaskowitz  
  MGMT 253 A Human Resource Management   MW 6b Wright  

2-

MGMT 253 Z Human Resources Management   M 6:30-9:30 PM Wright  
  MGMT 260 A Production and Operations Management   TR 2b Egan  
  MGMT 260 B Production and Operations Management   TR 3b Egan  
  MGMT 311 Marketing Research   MW 6b Kaskowitz  
  MGMT 327 Legal Environment of Finance and Credit   TR 5b J. Ravelle  

3-

MGMT 341 Investments and Portfolio Theory   MW 6b L. Ravelle  

3-

MGMT 365 A Management Strategy and Policy   TR 6c Thomas  

2,3-

MGMT 365 Z Management Strategy and Policy   W 6:30-9:30 PM Goettsch  
  MGMT 381-4 Independent Study   Arrange Staff  
  MGMT 386 Field Study   Arrange Staff  
  MGMT 401 Honors Program   Arrange Staff  

1-Not open to Freshmen.

2-Day students with permission of Dr. von Allmen.

3-Junior or Senior standing.

EDUCATION

1-

EDUC 150 A Education in American Culture M4 TR 5b Weisel  

1-

EDUC 150 B Education in American Culture M4 TR 6b Weisel  

2-

EDUC 150 L-A Early Field Experience (high school only)   MW 8:00-10:00 AM Modjadidi - - - -

2-

EDUC 150 L-B Early Field Experience   MW 9:15-11:15 AM Modjadidi - - - -

2-

EDUC 150 L-C Early Field Experience   MW 1:00-3:00 PM Modjadidi - - - -

2-

EDUC 150 L-D Early Field Experience (high school only)   TR 8:00-10:00 AM Modjadidi - - - -

2-

EDUC 150 L-E Early Field Experience   TR 9:15-11:15 AM Modjadidi - - - -

2-

EDUC 150 L-F Early Field Experience   TR 1:00-3:00 PM Modjadidi - - - -

1,3-

EDUC 150 Z Education in American Culture M4 T 6:30-9:30 PM Draper

1-

EDUC 155 A Educational Psychology   TR 3b Dilendik  

1-

EDUC 155 B Educational Psychology   TR 5b Dilendik  

2-

EDUC 155 L-A Early Field Experience (high school only)   MW 8:00-10:00 AM Modjadidi  

2-

EDUC 155 L-B Early Field Experience   MW 9:15-11:15 AM Modjadidi  

2-

EDUC 155 L-C Early Field Experience   MW 1:00-3:00 PM Modjadidi  

2-

EDUC 155 L-D Early Field Experience (high school only)   TR 8:00-10:00 AM Modjadidi  

2-

EDUC 155 L-E Early Field Experience   TR 9:15-11:15 AM Modjadidi  

2-

EDUC 155 L-F Early Field Experience   TR 1:00-3:00 PM Modjadidi  

1,3-

EDUC 155 Z Educational Psychology   R 6:30-9:30 PM Lutzi  

4-

EDUC 158.2 Z Early Field Experience   T 4:00-6:00 PM Modjadidi  

5-

EDUC 215.2 A Art in the Elementary School   TR 1,2 [1/11 thru 3/3] Lehman  

5-

EDUC 215.2 B Art in the Elementary School   TR 1,2 [3/15 thru 4/28] Lehman  

3,5-

EDUC 215.2 Z Art in the Elementary School   M 6:30-10:00 PM [3/14 thru 4/25] Lehman  

5-

EDUC 217.2 A Music in the Elementary School   TR 1,2 [3/15 thru 4/28] Morgan  

5-

EDUC 217.2 B Music in the Elementary School   TR 1,2 [1/11 thru 3/3] Morgan  

3,5-

EDUC 217.2 Z Music in the Elementary School   M 6:30-10:00 PM [1/10 thru 2/28] Morgan  

5,6-

EDUC 240.2 A Computer Technology in the Classroom   TR 5,6 [3/15 thru 4/28] Szabo  

5,6-

EDUC 240.2 B Computer Technology in the Classroom   WF 2,3 (9:10-11:10 AM)

[3/16 thru 4/29]

Szabo  

3,5,6-

EDUC 240.2 Y Computer Technology in the Classroom   T 7:00-9:00 PM [all semester] Dilendik  

3,5,6-

EDUC 240.2 Z Computer Technology in the Classroom   MW 7:00-9:00 PM [3/14 thru 4/27] Szabo  

5-

EDUC 242.2 A Including Students with Special Needs   TR 1,2 [3/15 thru 4/28] Modjadidi  

3,5-

EDUC 242.2 Y Including Students with Special Needs   T 6:30-10:00 PM [1/11 thru 3/1] Modjadidi  

3,5-

EDUC 242.2 Z Including Students with Special Needs   R 6:30-10:00 PM [1/13 thru 3/3] Modjadidi  

5,6,7,11-

EDUC 325 A Math in the Elementary School   TR 2,3 (9:10-11:10 AM) Fluck  

5,6,7,11-

EDUC 325 B Math in the Elementary School   TR 5,6 (1:00-3:00 PM) Fluck  

3,5,6,7,11-

EDUC 325 Z Math in the Elementary School   R 6:30-10:00 PM Onkotz  

5,6,7,12-

EDUC 326 A Literacy in the Elementary Classroom II   MW 1,2 Malok  

5,6,7,12-

EDUC 326 B Literacy in the Elementary Classroom II   MW 4,5 (11:30 AM-1:40 PM) Unger  

3,5,6,7,12-

EDUC 326 Z Literacy in the Elementary Classroom II   T 6:30-10:00 PM Unger  

5,6,7-

EDUC 328 A Social Studies in the Elementary School   MWF 3 (10:10-11:20 AM) Dilendik  

5,6,7-

EDUC 328 B Social Studies in the Elementary School   MWF 6b Dilendik  

3,5,6,7-

EDUC 328 Z Social Studies in the Elementary School   W 6:30-10:00 PM Mancino  

5,6,7-

EDUC 325, 326, 328 L-A Pre-Student Teaching Field Experience   MTWRF 8:30-11:30 AM [3/21 thru 4/28] Staff  

5,6,7-

EDUC 325, 326, 328 L-B Pre-Student Teaching Field Experience   MTWRF 12:30-3:30 PM [3/21 thru 4/28] Staff  

4,5,6-

EDUC 358 Z Pre-Student Teaching Field Experience   Arrange Staff  

13-

EDUC 367 Teaching Music to Children   MW 2,3 (9:10-11:10 AM) Liebhaber  
  EDUC 367 L-A Teaching Music to Children Lab   R 9:00 AM-12:00 PM Liebhaber  
  EDUC 367 L-B Teaching Music to Children Lab   F 9:00 AM-12:00 PM Liebhaber  

8-

EDUC 374 Z Elementary Curriculum & Instruction   T 4:00-6:00 PM Fluck  

8,9,10-

EDUC 375 Student Teaching   Arrange Mayer  

8,9,10-

EDUC 376 Student Teaching   Arrange Mayer  

8,9,10-

EDUC 377 Student Teaching   Arrange Mayer  

9-

EDUC 378 Z
Social Science.
English
For.Lang.
Math
Science
Secondary Curriculum & Instruction   W 3:45-6:00 PM Mayer  

10-

EDUC 379 Z Seminar for Art Student Teachers   M 4:00-6:00 PM Unger  
  EDUC 381-4 Independent Study   Arrange Staff  
  EDUC 386-8 Field Study   Arrange Staff  
  EDUC 401 Honors Program   Arrange Staff  

NOTE: A fee of $125 is attached to any education course which has a field experience component, including all units of student teaching.

1-Students registered for this course must also register for the associated Early Field Experience labs A through F.

2-Early Field Experience will begin the week of February 7, 2005. Students must attend one of the mandatory meetings: January 12 at 5:00 PM, or January 13 at 11:45 AM.

3-Signature of instructor or Department Chair required for Day students.

4-Signature of Field Coordinator required for all students.

5-Prerequisite: 2.7 overall grade point average required.

6-Must have e-mail and network account prior to first class.

7-There is an extensive Pre-Student Teaching Field Experience with this course. Details will be discussed in class.

Students registering for some or all of EDUC 325, 326, and/or 328 must take all A sections or all B sections and register for the Lab.

8-Students approved for elementary student teaching register for EDUC 374, 375, 376, 377.

9-Students approved for secondary student teaching register for EDUC 375, 376, 377, 378.

10-Students approved for art student teaching register for EDUC 375, 376, 377, 379.

11-Students must pass the PPST math test prior to the beginning of the class.

12-Students must pass the PPST reading and writing tests prior to the beginning of the class.

13-Overall GPA of 3.0 required; students must also register for EDUC 367 L-A or L-B.

ENGLISH

  ENGL 101 A American Literature M2 MWF 1 Comfort  
 

ENGL 101 B

American Literature M2 MWF 3a Diamond  
  ENGL 102 A British Literature M2 MWF 3a Dougal  
  ENGL 102 B British Literature M2 MWF 4 Dougal  
  ENGL 104 A Experience of Literature M2 TR 5b Black  
  ENGL 213.2 Tutorship I   TBA Staff  
  ENGL 214.2 Tutorship II   TBA Staff  
  ENGL 220 A WI: Study of Literature   TR 3b Black  
  ENGL 220 Z WI: Study of Literature   W 6:30-9:30 PM Black  
  ENGL 298 Special Topic: Irish Mythology, Then and Now M2 TR 5b Wingard  

1-

ENGL 311 Fiction Writing M6 TR 6b Gal  

1-

ENGL 312 Z News and Feature Writing   M 6:30-9:30 PM Green  

1-

ENGL 313 Poetry Writing M6 MW 5b Myers  
  ENGL 330 Shakespeare   MWF 3a Ramsey  
  ENGL 341 American Realism   MWF 4 Diamond  
  ENGL 352 British Literature 1780-1830   MWF 5a Dougal  
  ENGL 353 The British Novel   TR 6b Reid  
  ENGL 361 Dramatic Literature & Moral Life 1875-Present U2 MW 2b Ramsey  
  ENGL 375-7 English Internship   Arrange Wingard  
  ENGL 381-4 Independent Study   Arrange Staff  
  ENGL 386-8 Field Study   Arrange Staff  
  ENGL 401 Honors Program   Arrange Staff  

1-Signature of Dr. Wingard.

FOREIGN LANGUAGES: FRENCH

  FREN 105 Introductory French II F3 TWRF 2a Lalande  
  FREN 110 Introductory French III F3 TWRF 2a McKeown  
  FREN 155 Reading and Culture   MWF 3a McKeown  
  FREN 230 French Grammar and Composition   MWF 4 McKeown  
  FREN 360 20th Century Theater   MWF 3a Lalande  
  FREN 381-4 Independent Study   Arrange Staff  
  FREN 386-8 Field Study   Arrange Staff  
  FREN 401 Honors Program   Arrange Staff  

FOREIGN LANGUAGES: GERMAN

  GERM 105 Introductory German II F3 MWF 5b Lanzl-Lalande  
  GERM 110 Introductory German III F3 TWRF 3a Glowa  
  GERM 155 Reading and Culture   WF 5b Glowa  
  GERM 230 Grammar and Composition   TBA Glowa  
  GERM 350 20th Century German Theater   TR 5b Glowa  
  GERM 381-4 Independent Study   Arrange Staff  
  GERM 386-8 Field Study   Arrange Staff  
  GERM 401 Honors Program   Arrange Staff  

FOREIGN LANGUAGES: ITALIAN

  ITAL 191 Special Topic: Introductory Italian II F3 MWF 6b Lanzl-Lalande  

FOREIGN LANGUAGES: LATIN

  LAT 105 Introductory Latin II F3 TWRF 2a Tyler  
  LAT 190 Special Topic: Selected Readings from Sallust   TR 3b Tyler  

FOREIGN LANGUAGES: SPANISH

  SPAN 100 Introductory Spanish I F3 TWRF 1 Snyder  
  SPAN 105 A Introductory Spanish II F3 TWRF 1 Pimentel  
  SPAN 105 B Introductory Spanish II F3 TWRF 2a Snyder  
  SPAN 105 D Introductory Spanish II F3 TWRF 3a Pimentel  
  SPAN 105 E Introductory Spanish II F3 TWRF 3a Snyder  
  SPAN 105 F Introductory Spanish II F3 TWRF 5a Pimentel  
  SPAN 110 A Introductory Spanish III F3 TWRF 2a Pimentel  
  SPAN 110 B Introductory Spanish III F3 TWRF 3a Rivera-Diaz  
  SPAN 110 C Introductory Spanish III F3 TWRF 6a Ferrero  
  SPAN 150 A Conversation & Contemporary Life   MWF 5a Lasso-von Lang  
  SPAN 150 B Conversation & Contemporary Life   MWF 5a Rivera-Diaz  
 

SPAN 155

Reading and Culture   MWF 2a Lasso-von Lang  
 

SPAN 230

Advanced Grammar & Composition   MWF 3a Lasso-von Lang  
  SPAN 260 A Advanced Conversation   MWF 4 Ferrero  
  SPAN 260 B Advanced Conversation   MWF 5a Ferrero  
  SPAN 355 Latin-American Literary Movements   MWF 4 Rivera-Diaz  
  SPAN 381-4 Independent Study   Arrange Staff  
  SPAN 386-8 Field Study   Arrange Staff  
  SPAN 401 Honors Program   Arrange Staff  

HISTORY

  HIST 112 European Civilization since 1500 M1 WF 2b Lempa  
  HIST 113 A The United States to 1877 M1 TR 5b McCurdy  
  HIST 113 B The United States to 1877 M1 TR 6b McCurdy  
  HIST 114 A The United States since 1865 M1 MW 6b Ryan  
  HIST 114 Z The United States since 1865 M1 W 6:30-9:30 PM Ryan  
  HIST 128 A 19th and 20th Century Latin America M5 TR 2b Morrison  
  HIST 128 Z 19th and 20th Century Latin America M5 T 6:30-9:30 PM Morrison  
  HIST 140 Medieval Europe M1 MW 5b Bardsley  

1-

HIST 214 (same as REL 214) Classical Mythology   TR 2b Glew  

1-

HIST 220 A (same as IDIS 220 A) The Holocaust U2 TR 3b Lempa  

1-

HIST 220 B (same as IDIS 220 B) The Holocaust U2 TR 6b Lempa  

1-

HIST 238 (same as WOST 238) Women in Europe, 500-1700   MW 6b Bardsley  

1-

HIST 270 A WI: Historical Methods and Interpretations   TR 5b Morrison  

1-

HIST 270 B WI: Historical Methods and Interpretations   TR 5b Bardsley  

1-

HIST 290 Special Topic: American Sport History   MW 5b Marshall  

1-

HIST 291 Special Topic: U.S. Environmental History   TR 3b Marshall  

1-

HIST 299 ST: Everything You Wanted to Know But Were Afraid to Ask: Sexuality in American History   MW 2b McCurdy  

2-

HIST 385 History Fellowship   Arrange Staff  

2-

HIST 392 Seminar: Urban Crisis: U.S. Cities since 1945   R 6c Ryan  
  HIST 381-4 Independent Study   Arrange Staff  
  HIST 386-8 Field Study   Arrange Staff  
  HIST 401 Honors Program   Arrange Staff  

1-Open only to students who have completed a 100-level History course, or with Chair’s signature.

2-Open only to students who have completed a 100-level History course and HIST 270, or with Chair’s signature.

INTERDISCIPLINARY PROGRAMS

  IDIS 160 (same as WOST 160) Africa through the Eyes of Women M5 TR 6b K. Keim  
  IDIS 198 ST: Forms in Japanese Culture from Tea Ceremony to Anime M5 MWF 4 Bearn  
  IDIS 213 Impact of Technology on Diet & Disease U1 TR 6b Husic  

1-

IDIS 220 A (same as HIST 220 A) The Holocaust U2 TR 3b Lempa  

1-

IDIS 220 B (same as HIST 220 B) The Holocaust U2 TR 6b Lempa  
  IDIS 232 (same as WOST 232) Ethical Issues in Reproductive Biology U1 TR 6b Kurvink  
  IDIS 293 ST: Robots: Past, Present, and Future U1 TR 5b Schultheis  
  IDIS 350 (same as SOC 350) Media Technology and Society U1 M 3,4 (10:20-12:30 PM) Wetcher-Hendricks  

2-

IDIS 390 (same as PSYC 390) ST: Prejudice, Stigma, and Intergroup Relations U2 MW 5b Dunn  
  IDIS 393 (same as PHIL 393) ST: Exploring Moral Mind of Global Community U2 MWF 4 Killian  
  IDIS 396 (same as PSYC 396) Special Topic: The Psychobiology of Eating U1 R 1:00-3:00 PM Zaremba  

1-Open only to students who have completed a 100-level History course, or with Chair’s signature.

2-Prerequisite: Junior or Senior standing.

MATHEMATICS & COMPUTER SCIENCE; MATHEMATICS

  MATH 107 A Elementary Statistics F2 MWF 5b Williams  
  MATH 107 B Elementary Statistics F2 MWF 6b Williams  

1-

MATH 108 Z Functions & Derivatives w/Applications F2 MW 6:30-8:10 PM Shank  
  MATH 125 A Mathematics for Elementary Teaching F2 MWF 5b Fraboni  
  MATH 125 B Mathematics for Elementary Teaching F2 MWF 6b Fraboni  
  MATH 166 A Analytic Geometry & Calculus I w/Rev. Part II F2 MTWF 2a Wetcher  
  MATH 166 B Analytic Geometry & Calculus I w/Rev. Part II F2 MTWF 3a Wetcher  
  MATH 170 Analytic Geometry and Calculus I F2 MTWF 3a Staff  
  MATH 171 A Analytic Geometry and Calculus II F2 MWF 2b Hartshorn  
  MATH 171 B Analytic Geometry and Calculus II F2 MWF 4 (11:25 AM-12:30 PM) Somers  
  MATH 100.2 Special Topic: Applications in Math   W 6c Stehney  
  MATH 211 Analytic Geometry and Calculus III   MWF 4 (11:25 AM-12:30 PM) Hartshorn  
  MATH 214 Math. Methods in Operations Research   MWF 2b Somers  
  MATH 220 Linear Algebra   MWF 3 (10:15-11:15 AM) Williams  
  MATH 221 Differential Equations   MWF 4 (11:25 AM-12:30 PM) Schultheis  

2-

MATH 291 Special Topic: Knots, Links, and Tangles   MWF 5b Hartshorn  
  MATH 328 Introduction to Analysis   MWF 3a Fraboni  
  MATH 381-4 Independent Study   Arrange Staff  
  MATH 386-8 Field Study   Arrange Staff  
  MATH 401 Honors Program   Arrange Staff  

1-Day students require signature of Dr. Schultheis.

2-Prerequisite: MATH 170.

MATHEMATICS & COMPUTER SCIENCE: COMPUTER SCIENCE

  CSCI 121 Computer Science II   TR 2b Coleman  
  CSCI 121 L Computer Science II Lab   R 12:45-2:45 PM Coleman  

1-

CSCI 191 Special Topic: Intro to Scientific Computing   TR 3b Corbesero  
  CSCI 256 Principles of Programming Languages   MWF 5b Coleman  

2-

CSCI 295 Z Special Topic: Databases   TR 6:30-7:45 PM Corbesero  
  CSCI 334 System Design and Implementation   MW 6b Corbesero  
  CSCI 334 L System Design and Implementation Lab   F 12:45-3:45 PM Corbesero  

2-

CSCI 397 Special Topic: Game Programming   MWF 2b Coleman  
  CSCI 381-4 Independent Study   Arrange Staff  
  CSCI 386-8 Field Study   Arrange Staff  
  CSCI 401 Honors Program   Arrange Staff  

1-Prerequisite: MATH 170 and some previous computing experience.

2-Prerequisite: CSCI 244.

MUSIC

1-

MUS 001 Choir (for elective credit)   MW 4:00-6:00 PM Zerkle  

1-

MUS 002 Orchestra (for elective credit)   M 7:00-10:00 PM Azzati  

1-

MUS 003 Women’s Chorus (for elective credit)   T 7:00-9:00 PM Azzati  

1-

MUS 004 Wind Ensemble (for elective credit)   TR 4:00-6:00 PM Demkee  

1-

MUS 011 Choir (for M6 credit) M6 MW 4:00-6:00 PM Zerkle  

1-

MUS 012 Orchestra (for M6 credit) M6 M 7:00-10:00 PM Azzati  

1-

MUS 013 Women’s Chorus (for M6 credit) M6 T 7:00-9:00 PM Azzati  

1-

MUS 014 Wind Ensemble (for M6 credit) M6 TR 4:00-6:00 PM Demkee  

2,7-

MUS 100.1
see list of lessons below
Performance (private lessons non-major/non-minor)   Arrange Staff  
  MUS 101 Short Course in Theory M6 TR 5b Torok  
  MUS 113 Z Introduction to Non-Western Music M6 W 6:30-9:30 PM Stockton  
  MUS 115 Jazz Artists and Epochs M6 MWF 3a Wetzel  

3-

MUS 130.1 Beginning Voice Techniques   MW 3a Robinson  

3-

MUS 131.1 Beginning Brass Techniques   TR 1 Wright  

3-

MUS 132.1 Beginning Woodwind Techniques   MW 1 Wetzel  

3-

MUS 135.1 Beginning Percussion Techniques   M 2:20-3:45 PM Mathiesen  

3-

MUS 136.1 Beginning Piano Techniques   MW 3a Thompson  

3-

MUS 137.1 Beginning Music Technology Techniques   TR 2a Torok  

3-

MUS 138.1 Beginning String Techniques   TR 3a Kistler  

4-

MUS 141.2 A Musicianship II   TR 2a Azzati  

4-

MUS 141.2 B Musicianship II   TR 3a Azzati  

4-

MUS 171.2 A Diatonic Harmony   TR 6a Torok  

4-

MUS 171.2 B

Diatonic Harmony   MW 5a Liebhaber  

4-

MUS 175.2 Musics of the World   MW 2a Stockton  

2,7-

MUS 200.1
see list of lessons below
Performance (private lessons music minors)   Arrange + 8 perf. classes or concerts Staff  

4-

MUS 241.2 A Musicianship IV   TR 5a Thompson  

4-

MUS 241.2 B Musicianship IV   TR 6a Thompson  

4-

MUS 273.2 Modal Counterpoint   MW 5a Lipkis  

4-

MUS 283 WI: Classical and Romantic Music   MW 6b Binford  

2,8-

MUS 310-310.1
see list of lessons below
Performance (private lessons/ens. Music majors)   Arrange + T 11:30 AM & ten concerts Staff  

2,8-

MUS 311-311.1
see list of lessons below
Performance (private lessons/ens. Music majors)   Arrange Staff  

4-

MUS 334.2 Introduction to Conducting   MW 5a Azzati  

4-

MUS 354.2 Contemporary Music since 1945   MW 4 Lipkis  

3-

MUS 356.1-.2
history

jazz piano
Practicum: Jazz   Arrange Staff  

3-

MUS 357.1-.2 Practicum: Diction   Arrange Staff  

3-

MUS 358.1-.2 Practicum: Choral and Opera Literature   Arrange Staff  

3-

MUS 359.1-.2 Practicum: Concerto & Orchestral Repertoire   Arrange Staff  

3-

MUS 360.1-.2
piano
Practicum: 20th Century Performance Techniques   Arrange Staff  

3-

MUS 361.1-.2
cello
Practicum: Literature   Arrange Staff  

3-

MUS 362.1-.2
Woodwind
Practicum: Pedagogy   Arrange Staff  

5-

MUS 363.1-.2 Practicum: Composition   Arrange Staff  

3-

MUS 364.1-.2
Celtic music
Practicum: Miscellaneous   Arrange Staff  

6-

MUS 373 Seminar: Bach Across the Centuries   TR 5b Binford  
  MUS 374.2 Music Education Seminar   F 3:30-5:30 PM Liebhaber  

3-

MUS 375-375.2 Recital   Arrange Staff  

3-

MUS 381-4 Independent Study   Arrange Staff  

3-

MUS 385-385.2 Project   Arrange Staff  

3-

MUS 386-8 Field Study   Arrange Staff  

3-

MUS 401 Honors Program   Arrange Staff  

1-Up to six terms of any combination of 001-014 ensembles required for full elective unit or M6 unit. Four terms equal .50 unit.

2-Students must fill out additional Music Lesson Scheduling Form.

3-Signature of Chair required.

4-Signature of instructor required for non-majors.

5-Signature of Dr. Lipkis required.

6-Juniors and Seniors or permission of instructor. Reading knowledge of music is helpful, but not required.

7-Private Instruction: Non-Music majors may register for a quarter course unit in any private lesson (MUS 100.1, P/NC) in addition to the typical four course schedule.

Fee: $328 for thirteen (13) 45-minute lessons. Freshmen may register for MUS 100.1 (non-major lessons, P/NC) or MUS 200.1 (music minor lessons) as an overload

without incurring additional tuition charges.

8-Music Majors: Register for MUS 310 or 310.1 (consult with a music adviser on the exact number of credits). B.A. music students who have completed their major

requirements register for 311 or 311.1 (consult with a music adviser).

 

PRIVATE MUSIC LESSONS

Non-majors register for Music 100.1

Minors register for Music 200.1

Majors register for MUS 310-311 after consulting with a Music adviser

When you submit your Spring 2005 course registration to the Registrar, you must also complete a Lesson Scheduling Form for the Music Department. You can obtain a

form from the Registrar or the Music Department. Current students must complete and return the Lesson Scheduling Form to the Music Department by November 23, 2004.

The deadline for incoming students is December 6, 2004. For information call the Music Department at 610-861-1650.

Syllabus note:  Artist-lecturers are expected to prepare syllabi for studio instruction.  Where a single syllabus has been submitted for all lessons, simply click on the instructor's name to view the syllabus.  When the instructor has submitted separate syllabi for non-majors and majors, these will be indicated parenthetically behind the instructor's name  below.  All studio instructors teach both music majors and non-majors.

MUSIC PERFORMANCE

  Bagpipe Walker   Jazz Gairo, Gaumer, Lanza, Rostock, Roth, Washer, Wetzel
  Bass Rostock   Oboe Schast
  Bassoon Focht 1- Organ I Fix
  Cello Simons, Moulton   Percussion Mathiesen
  Celtic Fiddle Gillespie   Piano Collins, Giasullo, Goldina (majors, non-majors), Schrempel, Thompson, Torok (majors, non-majors)
  Clarinet Andrus   Piano, Jazz Roth
1- Composition I Lipkis   Recorder Fix
1- Conducting I Staff   Saxophone Gairo, Wetzel
  Drum Set Rissmiller   Trombone Brodt
  Electric Bass Rostock   Trumpet Wright
  Flute Kani, Bleiler-Conrad, Ganus   Trumpet, Jazz Gaumer
  Guitar, Classical Arnold   Tuba/Euphonium Demkee
  Guitar, Jazz Washer   Viola Mitchell
  Harp Wittchen   Violin Eyzerovich, Kistler, Terlaak Poot
  Harpsichord Birney   Voice Azzati, Budlong, Fix-Keller, Oaten, Robinson
  Horn LaFollette   Voice, Jazz Lanza

1-Signature of Department Chair required.

MUSIC ENSEMBLES (pending enrollments): Course credit; contact the Music Department office (room 306, extension 1650) concerning membership in the Moravian College—

  Ensemble Meets Director  
  Big Band F 3:00-4:30 PM Wetzel  
  Brass Ensemble TBA Wright  
  Clarinet Choir TBA Andrus  
  Combo I (Jazz) F 1:00-2:00 PM Staff  
  Flute Ensemble TBA Kani  
  Fusion Ensemble F 11:30 AM-12:30 PM Staff  
  Guitar Ensemble TBA Arnold  
  Guitar/Flute Ensemble TBA Arnold  
  Jazz Vocal Ensemble F 2:00-3:00 PM Lanza  
  Monteverdi Ensemble TBA Lipkis  
  Opera Ensemble TBA Fix-Keller  
  Percussion Ensemble TBA Mathiesen  
  Piano Trio TBA Staff  
  Sax Ensemble TBA Staff  
  Trombone Ensemble TBA Brodt  
  Vocalis (vocal) TBA Zerkle  

NURSING

  NURS 212 A Holistic Assessment   MR 10:20-11:30 AM Adam  
  NURS 212 B Holistic Assessment   F 1,2,3 (8:00-10:40 AM) Adam  
  NURS 212 L-A Holistic Assessment Practicum   TW 8:00 AM-12:30 PM Adam/Attwood  
  NURS 212 L-B Holistic Assessment Practicum   MR 8:00 AM-12:30 PM Dye/Staff  
  NURS 312 Dynamic Family   MW 6b Scholtz/Hoffman  
  NURS 312 L Dynamic Family Practicum   R 6:40 AM-3:30 PM Scholtz/Hoffman/Attwood  
  NURS 312 PS Dynamic Family Problem Session   F 6b Scholtz  
  NURS 314 Dynamic Community   MW 2b Thompson/Gotwals  
  NURS 314 L Dynamic Community Practicum   T 8:00 AM-4:30 PM Thompson/Gotwals  
  NURS 314 PS Dynamic Community Problem Session   F 2b Thompson/Gotwals  
  NURS 316 WI: Applied Research   T 2,3 (8:50-11:00 AM) August-Brady  
  NURS 316 L Applied Research Practicum   Arrange August-Brady/Staff  
  NURS 317 Professional Nurse   F 2,3 (8:50-11:00 AM) Hoffman  
  NURS 317 L Professional Nurse Practicum   Arrange Adamshick/Fairchild  
  NURS 321 Integrative Therapies in Health   M 3,4 (10:20 AM-12:40 PM) Adamshick  
  NURS 381-4 Independent Study   Arrange Staff  
  NURS 386-8 Field Study   Arrange Staff  
  NURS 401 Honors Program   Arrange Staff  

PHYSICAL EDUCATION – SPRING TERM I (January 10 to March 4)

1-

PHED 107.2 A Concepts of Fitness and Wellness   M 2b (meets all semester 1/10-4/25) Pukszyn/Swaney  

1-

PHED 107.2 B Concepts of Fitness and Wellness   M 5b (meets all semester 1/10-4/25) Lambinus  

1-

PHED 107.2 C Concepts of Fitness and Wellness   M 6b (meets all semester 1/10-4/25) Pukszyn  

1-

PHED 107.2 D Concepts of Fitness and Wellness   W 2b (meets all semester 1/12-4/27) Dapp  

1-

PHED 107.2 E Concepts of Fitness and Wellness   T 2b (meets all semester 1/11-4/26) Meagher/Radcliff  

1-

PHED 107.2 F Concepts of Fitness and Wellness   T 3b (meets all semester 1/11-4/26) Miller/Endler  

1-

PHED 107.2 G Concepts of Fitness and Wellness   R 2b (meets all semester 1/13-4/28) Radcliff  

1-

PHED 107.2 H Concepts of Fitness and Wellness   R 3b (meets all semester 1/13-4/28) Benner  

5-

PHED 117 Ice Skating   F 1:00-2:30 PM Benner  

2,3-

PHED 122 A Ballet   R 6:00-7:30 PM Hoffman  

2-

PHED 124 A Jazzercise   MW 3:50-4:40 PM Houser  

2-

PHED 124 B Jazzercise   TR 4:00-4:45 PM Houser  

4-

PHED 129 Skiing/Snow Boarding   T 5:00 PM lesson Little  
  PHED 133 Volleyball   MW 3a Lambinus  

2-

PHED 142 A Yoga   R 10:00-11:30 AM Rosenberger  
  PHED 147 A Strength Training   MW 1 Dapp  
  PHED 147 B Strength Training   MW 3a Pollard  
  PHED 147 C Strength Training   TR 2a Pollard  
  PHED 147 D Strength Training   TR 3a Little  

2,3-

PHED 222 A Intermediate Ballet   R 7:30-9:00 PM Hoffman  

4-

PHED 229 Intermediate Skiing/Snow Boarding   T 5:00 PM lesson Little  

6-

PHED 236 Health and Safety   F 12:30-2:00 PM Miles  
  PHED 241 First Aid/CPR   TR 2a Ward  

2-

PHED 248 A Intermed. Aerobic Conditioning (Sports Training)   MW 1 Pukszyn  

1-Book required.

2-$35 fee.

3-Previous ballet training required.

4-Blue Mountain rate for 5 lessons/lifts approx. $125.

5-Bethlehem Ice Rink rate for 5 lessons/rentals approx. $50.

6-Education majors only – NO Freshmen.

PHYSICAL EDUCATION – SPRING TERM II (March 14 to April 29)

1-

PHED 109 Jogging/Fitness Walking   TR 6a Will-Weber  
  PHED 113 Golf   TR 3a Little  

2-

PHED 121 Judo (men only)   TR 2a Weber  

2,3-

PHED 122 B Ballet   R 6:00-7:30 PM Hoffman  

2-

PHED 124 C Jazzercise   MW 3:50-4:40 PM Houser  

2-

PHED 127 Self-Defense (women only)   TR 3a Weber  
  PHED 131 A Tennis   TR 2a Walker  
  PHED 131 B Tennis   TR 3a Walker  

4-

PHED 139 A Racquetball   MW 2a Spirk  

4-

PHED 139 B Racquetball   MW 3a Spirk  

2-

PHED 142 B Yoga   W 7:00-8:30 PM Giuffrida  

2-

PHED 142 C Yoga   R 10:00-11:30 AM Rosenberger  
  PHED 147 E Strength Training   MW 1 Dapp  
  PHED 147 F Strength Training   TR 2a Pollard  

2,3-

PHED 222 B Intermediate Ballet   R 7:30-9:00 PM Hoffman  

5-

PHED 236 Z Health and Safety   M 6:30-8:00 PM Bauder  

1,5-

PHED 237 Creative Movement for Elem. School Children   F 12:30-2:00 PM Benner  

2-

PHED 248 B Intermed. Aerobic Conditioning (Sports Training)   TR 3:50-5:00 PM Wills  

1-Book required.

2-$35 fee.

3-Previous ballet training required.

4-Facility fee: YMCA court fee $15.

5-Education majors only – NO Freshmen.

PHILOSOPHY

  PHIL 120 A Introduction to Philosophy M3 WF 5b Schneider  
  PHIL 120 B Introduction to Philosophy M3 MWF 4 Falla  
  PHIL 122 A Introduction to Ethics M3 TR 3b Moeller  
  PHIL 190 A (same as REL 190 A) Special Topic: Islamic Philosophy, Theology, and Mysticism M5 TR 2b Kafrawi  
  PHIL 190 B (same as REL 190 B) Special Topic: Islamic Philosophy,  Theology and Mysticism M5 TR 5b Kafrawi  
  PHIL 245 Modern Philosophy M3 MW 2b Kafrawi  
  PHIL 247 WI: 19th and 20th Century Philosophy   MW 2b Moeller  
  PHIL 294 same as PSYC 294) Special Topic: Philosophy of Psychology U1 WF 6b Schneider  
  PHIL 299 (same as PSYC 299) Special Topic: Nature of Conscious Experience   WF 2b Schneider  

1-

PHIL 370 (same as REL 370) Seminar: Late 20th Century Philosophy: Tibetan Buddhist Thought & Western Questions: Changing Paradigms of the World   MW 5b Moeller  
  PHIL 393 (same as IDIS 393) ST: Exploring Moral Mind of Global Community U2 MWF 4 Killian  
  PHIL 381-4 Independent Study   Arrange Staff  
  PHIL 386-8 Field Study   Arrange Staff  
  PHIL 401 Honors Program   Arrange Staff  

1-Prerequisite: Two courses in Philosophy or permission of instructor.

PHYSICS & EARTH SCIENCE: PHYSICS

  PHYS 110 Introductory Physics for Life Sciences F4 MWF 1; R 2a Roeder  
  PHYS 110 L Introductory Physics for Life Sciences Lab   R 12:45-3:45 PM Roeder  
  PHYS 112 Introductory Physics F4 MWF 1 Krieble  
  PHYS 112 L-A Introductory Physics Lab   M 12:45-3:45 PM Krieble  
  PHYS 112 L-B Introductory Physics Lab   T 12:45-3:45 PM Roeder  
  PHYS 112 PS-A Introductory Physics Problem Session   T 3a Krieble  
  PHYS 112 PS-B Introductory Physics Problem Session   R 2a Krieble  
  PHYS 222 WI: Modern Physics   MW 2; F 1,2 Powlette  
  PHYS 222 L Modern Physics Lab   M 12:45-3:45 PM Powlette  
  PHYS 342 Nuclear Physics   MWF 4 Powlette  
  PHYS 346 Electric and Magnetic Fields   MWF 2a Krieble  
  PHYS 346 L Electric and Magnetic Fields Lab   T 12:45-3:45 PM Krieble  
  PHYS 370 Seminar in Math Physics   MWF 3a Roeder  
  PHYS 381-4 Independent Study   Arrange Staff  
  PHYS 386-8 Field Study   Arrange Staff  
  PHYS 401 Honors Program   Arrange Staff  

PHYSICS & EARTH SCIENCE: EARTH SCIENCE

  EASC 110 Introductory Geology F4 MWF 2a Gerencher  
  EASC 110 L-A Introductory Geology Lab   W 12:45-3:45 PM Gerencher  
  EASC 110 L-B Introductory Geology Lab   R 12:45-3:45 PM Gerencher  
  EASC 130 Z Astronomy F4 TR 7:00-10:00 PM Gerencher  
  EASC 381-4 Independent Study   Arrange Staff  
  EASC 386-8 Field Study   Arrange Staff  
  EASC 401 Honors   Arrange Staff  

POLITICAL SCIENCE

  POSC 110 A American Political Systems M4 MWF 4 Reynolds  
  POSC 110 B American Political Systems M4 MWF 6a Reynolds  
  POSC 120 Introduction to Political Thinking   MW 6b Haddad  
  POSC 125 Introduction to Comparative Politics M5 TR 5b Fischler  
  POSC 210 U.S. Workers in New Globalized Economy M4 MW 6b Olson  
  POSC 235 Contemporary European Politics M4 TR 5b Lalande  
  POSC 245 Z Topics in Politics of Third World: Middle East M5 M 6:30-9:30 PM Farbod  
  POSC 250 Topics in 20th Century Political Theory   TR 3b Haddad  
  POSC 292 Special Topic: Utopias, Dystopias, and Manifestos   TR 6b Haddad  

1-

POSC 310 The Politics of Personal Identity U2 F 5,6 Olson  

1-

POSC 327 WI: Topics in Comparative Politics: Politics & Culture in Post-1945 China & Japan M5 WF 4 (11:25 AM-12:35 PM) Fischler  
  POSC 340 Energy Policy U1 TR 6b Reynolds  
  POSC 381-4 Independent Study   Arrange Staff  
  POSC 386-8 Field Study   Arrange Staff  
  POSC 401 Honors Program   Arrange Staff  

1-Signature of instructor required.

PSYCHOLOGY

  PSYC 105 Psychology of Human Adjustment M4 MW 1 (7:40-8:50 AM) Romberger  
  PSYC 120 A Introduction to Psychology   MW 2b Werner  
  PSYC 120 B Introduction to Psychology   TR 2b Werner  

1-

PSYC 211 Experimental Methods and Data Analysis I   MW 6c Toedter  

2-

PSYC 212 A Experimental Methods and Data Analysis II   MW 6c Lyons  

2-

PSYC 212 B Experimental Methods and Data Analysis II   MWF 3 (10:10-11:20 AM) Brill  

2-

PSYC 212 C Experimental Methods and Data Analysis II   MWF 5b Brill  

2-

PSYC 212 D Experimental Methods and Data Analysis II   MW 8:30-10:00 AM Lyons  

1-

PSYC 230 History of Psychology   MW 2b Dunn  

1-

PSYC 240 Social Psychology   MW 6b Kaufman  
  PSYC 294 (same as PHIL 294) Special Topic: Philosophy of Psychology U1 WF 6b Schneider  
  PSYC 299 (same as PHIL 299) Special Topic: Nature of Conscious Experience   WF 2b Schneider  

5-

PSYC 315 Z Cognitive Psychology   W 6:30-9:00 PM Romberger  

3-

PSYC 345 (same as WOST 345) Psychology of Women   TR 2b Zaremba  

2-

PSYC 350 Z Organizational Psychology   T 6:30-9:30 PM Brill  

4-

PSYC 362 Abnormal Psychology   TR 3b Toedter  

5-

PSYC 363 Tests and Measurement   MW 5b Toedter  

5,6-

PSYC 375 Seminar: Adolescence: Sex, Drugs, Rock n’ Roll . . . and more   R 5,6 (1:00-3:30 PM) Schmidt  

3-

PSYC 390 (same as IDIS 390) ST: Prejudice, Stigma, and Intergroup Relations U2 MW 5b Dunn  
  PSYC 396 (same as IDIS 396) Special Topic: The Psychobiology of Eating U1 R 1:00-3:00 PM Zaremba  
  PSYC 381-4 Independent Study   Arrange Staff  
  PSYC 386-8 Field Study Seminar   T 6b Lyons  
  PSYC 401 Honors Program   Arrange Staff  

1-Prerequisite: PSYC 120, 130, or 150.

2-Prerequisite: PSYC 211 – Must have taken PSYC 211 the previous semester with the same instructor.

3-Prerequisite: Junior or Senior standing.

4-Prerequisite: PSYC 361.

5-Prerequisite: PSYC 210 or 211.

6-Prerequisite: PSYC 270 or 370.

RELIGION

  REL 114 Jesus and the Gospels M3 MWF 1 Gordy  
  REL 116 Paul and Early Christianity M3 MWF 4 Chapman  
  REL 124 Religious Thought of China and Japan M3 TR 6b St. John  
  REL 190 A (same as PHIL 190 A) Special Topic: Islamic Philosophy,  Theology, and Mysticism M5 TR 2b Kafrawi  
  REL 190 B (same as PHIL 190 B) Special Topic: Islamic Philosophy,  Theology and Mysticism M5 TR 5b Kafrawi  
  REL 210 A Christian Ethics U2 TR 2b Gordy  
  REL 210 B Christian Ethics U2 TR 3b Gordy  
  REL 214 (same as HIST 214) Classical Mythology   TR 2b Glew  
  REL 250 A Native American Religions M5 MWF 4 St. John  
  REL 250 B Native American Religions M5 MWF 6a St. John  

1-

REL 370 (same as PHIL 370) Seminar: Late 20th Century Philosophy: Tibetan Buddhist Thought & Western Questions: Changing Paradigms of the World   MW 5b Moeller  
  REL 381-4 Independent Study   Arrange Staff  
  REL 386-8 Field Study   Arrange Staff  
  REL 401 Honors Program   Arrange Staff  

1-Prerequisite: Two courses in Philosophy or permission of instructor.

SOCIOLOGY

1-

SOC 115 A Introductory Sociology M4 TR 6b Jasper  

1-

SOC 115 B Introductory Sociology M4 TR 3b Wetcher-Hendricks  

1-

SOC 115 Z Introductory Sociology M4 W 6:30-9:30 PM Currelli  

1-

SOC 116 A The Legal System   MW 5b J. Ravelle  

1-

SOC 116 Z The Legal System   R 6:30-9:30 PM Morganelli  

1-

SOC 125 Marriage and the Family   TR 2b Currelli  

1-

SOC 170 Introduction to Human Services   TR 5b Illingworth  
  SOC 226 Z (ssame as MGMT 226 Z) Legal Environment of Business   T 6:30-9:30 PM J. Ravelle  
  SOC 230 Z Sociology of Law Enforcement   R 6:30-9:30 PM Righi  
  SOC 240 Social Deviance   MW 6b Rosen  
  SOC 245 Juvenile Delinquency   MW 6b Ramunni  
  SOC 255 (same as WOST 255) Racial, Ethnic, and Gender Relations   TR 3b Rosen  

2-

SOC 270 Z Corrections in America   T 6:30-9:30 PM Giordano  
  SOC 292 Z Special Topic: Sociology of the Blues M4 W 6:30-9:30 PM Rosen  
  SOC 294 Special Topic: Communities & Conflict in India M5 WF 3b (10:10-11:20 AM) Jasper  

3-

SOC 318 Z Criminal Law and Evidence   M 6:30-9:30 PM Dervish  

3-

SOC 335 Sociological Theory   TR 5b Jasper  

4-

SOC 346 A Advanced Social Research   TR 2b Wetcher-Hendricks  

4-

SOC 346 B Advanced Social Research   WF 3b (10:10-11:20 AM) Deegan  

4-

SOC 346 Z Advanced Social Research   T 6:30-9:30 PM Deegan  
  SOC 350 (same as IDIS 350) Media Technology and Society U1 M 3,4 (10:20-12:30 PM) Wetcher-Hendricks  

5-

SOC 375 A Fieldwork in Sociology   M 4:00-5:10 PM Williams  

5-

SOC 375 B Fieldwork in Sociology   W 4:00-5:10 PM Williams  

5-

SOC 376 Fieldwork in Sociology   M 4:00-5:10 PM Williams  
  SOC 381-4 Independent Study   Arrange Staff  
  SOC 386-8 Field Study   Arrange Staff  
  SOC 401 Honors Program   Arrange Staff  

1-Closed to Junior and Senior non-majors.

2-Prerequisite: SOC 116.

3-Junior or Senior standing.

4-Prerequisite: SOC 246.

5-See instructor during advising period.

WOMEN’S STUDIES

  WOST 101 Introduction to Women’s Studies   F 5,6 (1:00-4:00 PM) Fischler  
  WOST 160 (same as IDIS 160) Africa Through the Eyes of Women M5 TR 6b K. Keim  
  WOST 232 (same as IDIS 232) Ethical Issues in Reproductive Biology U1 TR 6b Kurvink  
  WOST 238 (same as HIST 238) Women in Europe 500-1700   MW 6b Bardsley  
  WOST 255 (same as SOC 255) Racial, Ethnic, and Gender Relations   TR 3b Rosen  

1-

WOST 345 (same as PSYC 345) Psychology of Women   TR 2b Zaremba  

1-Prerequisite: Junior or Senior standing.

WRITING

  WRIT 100 B Out of Your Mind: Writing from Personal Experience and Belief F1 TR 2b Salerno  

1-

WRIT 100 C Justice Talking F1 TR 3b Binford  
  WRIT 100 D Mighty Pens: Writing to Change Minds (& Hearts) F1 TR 3b Salerno  
  WRIT 100 E War, Conflict, and Dreams of Peace F1 MWF 3a Will-Weber  
  WRIT 100 F America’s Secret History: History, Truth and American Identity F1 MWF 4 Cummings  
  WRIT 100 G Being a Writer F1 MWF 4 Wingard  
  WRIT 100 H Kieslowski’s Decalogue F1 TR 5b Gal  
  WRIT 100 I What Is Ideology? Case Studies in American Politics and Culture F1 MWF 6a Blanshei  
  WRIT 100 J From Page to Screen: Film Adaptations of Literature F1 TR 6b Blanshei  
  WRIT 100 K Social Justice and the Search for Freedom from Oppression F1 TR 6b Brown  
  WRIT 100 L Writing about Multicultural Literature F1 TR 2b Comfort  

1-Three trips to Philadelphia, 3:00-11:00 PM; Field trip fee: $70.